Świeże ryby w walce z jesienną depresją

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 12:04
- Wiele osób mówi, że lubi ryby, ale spożywa je co najwyżej raz w tygodniu, to zdecydowanie za mało - przekonywała w Czwórce Aneta Łańcuchowska, dietetyk z akcji "Siła Odruchu".
Audio
Świeże ryby w walce z jesienną depresją
Foto: Glow Images/East News

- Świeże ryby, szczególnie te tłuste, zawierają duże ilości kwasu omega 3, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, ale też witaminy D, której może nam brakować zwłaszcza jesienią, kiedy promienie słoneczne nie produkują jej w takiej ilości jak wiosną i latem – mówiła w "Czwórce" dietetyk Anna Łańcuchowska.

Reprezentantka akcji "Siła Od Ruchu", promującej znaczenie poruszania się dla zdrowia i samopoczucia, podkreślała, iż powinniśmy jeść ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu i to najlepiej gotowane lub pieczone: - Ryby w puszkach są o wiele gorszej jakości niż świeże ryby. Z kolei w rybach wędzonych, np. w makreli, są związki rakotwórcze, dlatego nie powinniśmy ich jeść za dużo.

W audycji nasza specjalistka odradzała też jedzenie tzw. "śniadań mistrzów: - Ciężkie i tłuste śniadanie da nam energię na pierwsze pół godziny, później poziom glukozy spadnie i zrobimy się zmęczeni, senni i nie będziemy mieli siły na nic.

Co zatem zjeść rano zamiast "tradycyjnych" parówek i jajecznicy na boczku? Anna Łańcuchowska zaleca coś skrobiowego nieoczyszczonego np. czyli ciemne pieczywo lub płatki zbożowe. Do tego coś białkowego np. ser lub wędlina, koniecznie wzbogacone warzywem.

Więcej na temat zasad prawidłowego odżywiania dowiesz się słuchając dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Czytaj także

Nie karm swojego dziecka byle czym!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
60 procent polskich uczniów nie je śniadania przed wyjściem do szkoły. Część z nich nie zabiera ze sobą kanapek i między lekcjami korzysta tylko z tego, co oferują szkolne sklepiki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadalny las w Seattle. Czy przyjmie się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:22
W Seattle, w amerykańskim stanie Waszyngton, od roku rośnie pierwszy na świecie jadalny las. Mieszkańcy mogą zrywać owoce z drzew za darmo. Czy taka inicjatywa miałaby szansę przyjąć się w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: tylko od ciebie zależy, czy będziesz samotny

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 18:30
- Samotność sama się "nakręca". Jeśli uważam, że jestem samotny, w kontaktach z innymi staję się mrukliwy. Wówczas ludzie, którzy ze mną przebywają, przestają się do mnie odzywać, a ja czuję się coraz bardziej odrzucony i kółko się zamyka - tłumaczy psycholog Andrzej Mielecki.
rozwiń zwiń