Skąd się wzięło Święto Pracy?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 13:34
Dla jednych 1 maja to okazja do pochodów ulicami miast, dla innych do rozpalenia grilla i wypoczynku na łonie natury. Niewielu tak naprawdę wie, dlaczego to właśnie ten dzień w kalendarzu ustanowiono dniem wolnym od pracy.
Audio

Tradycja hucznych obchodów pierwszego maja sięga jeszcze końca XIX wieku. To wtedy przedstawiciele partii socjalistycznych, w trakcie zjazdu w Paryżu, postanowili ulżyć nieco ciężkiemu losowi robotników, dając im ich własne święto.

- Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzono 1889 roku, na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce trzy lata wcześniej w Stanach Zjednoczonych - opowiadał w Czwórce Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski. - To wtedy w Chicago doszło do poważnych zamieszek wywołanych strajkiem robotników tamtejszych fabryk, którzy walczyli o 8-godzinny dzień pracy – wyjaśniał.

W będącej pod zaborami Polsce Święto Pracy wprowadzono już w roku 1890. Dla części partii stało się ono okazją do urządzania pochodów z hasłami narodowowyzwoleńczymi. Zupełnie inne hasła  na transparentach pojawiły się w okresie PRLu, kiedy obchody  święta 1-maja urosły do niespotykanych wcześniej rozmiarów. -  To była wielka propagandowa akcja władzy komunistycznej. Przygotowywano bogaty scenariusz tych uroczystości. Każdego roku wymyślano hasła i priorytety pochodów majowych. Scenariusz obchodów do tego stopnia był wyreżyserowany, że dziennikarze na dzień przed pochodami mieli gotowe depesze z ich przebiegu – opowiadał Stremecki.

Dziś Polacy, poza Świętem Pracy, mają jeszcze jeden powód do celebracji 1 maja. W 2004 roku, to właśnie tego dnia, Polska oficjalnie przystąpiła do Unii Europejskiej. Więcej na temat historii Święta Pracy dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Zachęcamy również do obejrzenia wideo z wyprawy Patryka Kuniszewicza, który w pierwszomajowym czynie społecznym, postanowił pomóc współobywatelom w ich codziennych obowiązkach.

/

Czytaj także

Na ratunek zmarzniętym mieszczanom

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 17:12
Instytucje publiczne wypowiadają wojnę wielkim mrozom - na ulicach niektórych miast znowu pojawiły się koksowniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Media publiczne powinny być partnerem, a nie nauczycielem"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 16:36
To jeden z wniosków, który pojawił się w trakcie konferencji "Modele mediów publicznych w Polsce i Europie" odbywającej się przez cały czwartek w siedzibie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uważaj gdzie się tatuujesz

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 15:03
Tatuaż zmienia się wraz z nami. Sprawdziliśmy dla Was co się z nimi dzieje, gdy chudniemy, lub tyjemy.
rozwiń zwiń