Niepełnosprawni walczą o swoje z UEFA

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 12:36
UEFA anulowała 250 biletów na Euro 2012. Powodem tej decyzji był brak nadesłania zaświadczenia o stopniu niepełnosprawności przez niepełnosprawnych pragnących oglądać mecze na stadionach.
Audio

Niepełnosprawni kibice są gotowi złożyć pozew przeciwko UEFA za odebranie im biletów na Euro 2012. W Czwórce Beata Kwiatkowska opowiada o zaistniałym konflikcie. - Zamiast wejściówek na mecze UEFA wysłała osobom niepełnosprawnym zawiadomienia o anulowaniu biletów z powodu niedoręczenia zaświadczenia o stopniu niepełnosprawności. W regulaminie było napisane, że należy przedstawić zaświadczenie o niepełnosprawności, natomiast nie o jej stopniu. Ci, którzy nie nadesłali takiego oświadczenia stracili bilet.

UEFA tłumaczy, że wina leży po stronie kibiców. Ci bronią się i tłumaczą, że nie było to jednoznacznie w regulaminie określone. Ponad 70 osobom anulowano ponad 250 biletów. Wśród pokrzywdzonych jest Artur Zalewski, ojciec poruszającego się na wózku Adama.

- Sprawdziliśmy - nie było takiego zapisu. To urąga godności człowieka, żeby wymagać, na etapie rejestracji i zakupu biletów, takich zaświadczeń - wyjaśnia oburzony.  - Człowiek niepełnosprawny nie będzie się szczycił tym, że jest jest niepełnosprawny. Konieczność przedstawienia takiego zaświadczenia jest po prostu niesmaczna - dodaje.

Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji jest przerażony, że przy tak dużej imprezie, jaką jest Euro 2012, nie ma ani jednej osoby, z którą można porozmawiać o sprawie spornego anulowania biletów.

Juliusz Głuski reprezentujący UEFA w Polsce jednoznacznie mówi, żeby w tej sprawie odsyłać zainteresowanych do Szwajcarii.  - Jest ewidentny spór - dziś rozmawiają ze sobą dwie kancelarie prawnicze - wyjaśnia.

UEFA chce by niepełnosprawni dochodzili sprawiedliwości w szwajcarskich sądach, co uwzględnili w przepisach swego regulaminu. Polski UOKiK już znalazł 25 powodów łamania praw konsumentów przez UEFA - posłuchaj czwórkowej audycji "Poranek".
(pj)

Czytaj także

UOKiK kontra UEFA. 25 klauzul budzi zastrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 08:04
Sąd zajmie się pozwem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko federacji piłkarskiej UEFA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa niepełnosprawnych chce pozwać UEFA

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 12:26
76 osób niepełnosprawnych zamierza wystąpić z pozwem zbiorowym przeciwko federacji za uniemożliwienie odbioru wykupionych biletów na mecze Euro 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Euro odpadli, kary nie uniknęli

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 23:18
Komisja dyscyplinarna europejskiej federacji piłkarskiej ukarała rosyjski związek piłki nożnej grzywną w wysokości 35 tysięcy euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosztowne "zabawy" chorwackich kibiców

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 19:12
Komisja dyscyplinarna UEFA ukarała grzywnami federacje piłkarskie Chorwacji i Portugalii. Dla Chorwatów jest to już trzecia kara podczas Euro 2012.
rozwiń zwiń