Życie homoseksualistów w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 09:18
O życiu homoseksualistów w okresie PRL-u wiadomo niewiele. Krzysztof Tomasik postanowił zebrać strzępki materiałów i ułożyć w jedną, spójną całość. Tak powstała książka "Gejerel, czyli mniejszości seksualne w PRL-u".
Audio

- To opowieść o różnych aspektach, nie tylko o tym, jak się żyło mniejszościom seksualnym w tym czasie, ale też, jak homoseksualizm pojawiał się w przestrzeni publicznej, jak w niej funkcjonował – opowiada Krzysztof Tomasik, publicysta, biografista, badacz polskiego homoseksualizmu, w Czwórce. – Jakim językiem o nich mówiono, jak pokazywano ich w kinie...

Orientacja seksualna to jednak nie był dla ówczesnej władzy ciekawy temat. – Woleli, żeby problemu nie było, i żeby homoseksualiści po prostu siedzieli cicho – mówi Tomasik. – Dzisiejsza władza zresztą też tak robi.

Poza tym, w tamtym czasie, zdaniem Tomasika, wiedza o tym, że ktoś jest homoseksualistą, mogła być niezłym "hakiem" na tę osobę. – Ale właściwie była tylko jednak poważna akcja, zaplanowana przeciw gejom – mówi gość Czwórki. – To była akcja "Hiacynt", przeprowadzona w latach 1985-1987 z polecenia gen. Kiszczaka. Ale do dziś jest ona trochę tajemnicą. Nie ma historycznych opracowań, jest sporo sprzecznych informacji i tak naprawdę nie wiadomo, gdzie podziało się 11 tysięcy słynnych różowych teczek.

Dowiedz się więcej na ten temat, słuchając całej rozmowy z Krzysztofem Tomasikiem z audycji "Poranek OnLine".

(kd)

Zobacz więcej na temat: homoseksualizm

Czytaj także

L.U.C. - luka w popkulturze i pomost między artystami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 17:47
L.U.C . uwielbia współpracować z różnymi muzykami, to mu daje energię do działania. Już w sobotę będzie można go zobaczyć na warszawskiej scenie Wianków w towarzystwie Wojtka Waglewskiego i Mateo Pospieszalskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oro" – ponieważ jest mi z tobą dobrze... nie mogę cię pokochać

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 17:00
- To jest historia o każdym z nas, bo każdy z nas ma taki odruch, że jak zrani się miłością, to mówi, że już się więcej nie zakocha – mówiły w Czwórce autorki książki o przyjaźni sieroty Leny i tajemniczego chłopca z szafy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester Latkowski i półświatek pełen morderstw...

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 09:30
Czy możliwe jest opisanie, z chandlerowskim dystansem, polskiego półświatka pełnego morderstw, narkotyków, korupcji, prostytucji i handlu żywym towarem? Jak najbardziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego jest nic, a nie coś? O książce, która jest grą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 16:50
Jakub Klug tak naprawdę wcale nie istnieje. Choć wielu mogło dać się nabrać, że to postać realna. Kasper Bajon zaś, pisarz, który na co dzień zajmuje się filmem, a czasem reklamą, i który wymyślił Kluga, mówi o historii swego bohatera: wielowymiarowy kryminał "z przymrużeniem oka".
rozwiń zwiń