Nielegalne pamiątki z wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:22
Lecisz na wakacje do Afryki? Pamiętaj, że nie wszystko, co kupisz albo choćby znajdziesz na plaży i uznasz za świetną "pamiątkę” będziesz mógł stamtąd wywieźć.
Audio
  • Nielegalne pamiątki z wakacji? - materiał w Czwórce

Według celników, wracający z wakacyjnych wojaży Polacy przywożą ze sobą wiele pamiątek, których posiadanie jest zabronione, m.in. wypchane zwierzęta, albo skóry, czy choćby przedmioty z nich wykonane, m.in. paski do spodni czy torebki. Nie każdy także zdaje sobie sprawę, że zabronione jest przywożenie przedmiotów, które zostały znalezione na plaży.
– Podstawowym błędem, który popełniamy, jest przywożenie do kraju muszli, koralowców  – mówi Agnieszka Skowron z Izby Celnej w Opolu. – A także wszelkie nalewki na kobrach, bądź innych wężach.

Rygorystycznymi przepisami w wielu krajach obwarowane jest także wwożenie i wywożenie psów.  – Nasz pupil musi posiadać elektroniczny chip oraz paszport, wydany przez lekarza weterynarii – tłumaczy Agnieszka Skowron. – Przede wszystkim zwierzę musi także być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Dowiedz się więcej na ten temat, zanim spróbujesz przywieźć do kraju egzotyczną kobrę, albo choćby torebkę ze skóry krokodyla. Posłuchaj całego nagrania ze studia audycji "4 do 4" ze studia, klikając w plik dźwiękowy.

(kd)

Czytaj także

Wakacyjny seks jak ugryzienie kleszcza

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 12:00
- Jeżeli idziemy z kimś do łóżka to warto pamiętać, że wpuszczamy tam też choroby jego poprzednich partnerów seksualnych - przestrzegała w Czwórce Anna Stefanek, specjalistka od chorób narządów rodnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na "dzień dobry" dobrze sobie pomarudzić

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 18:00
- W życiu chodzi o to, żeby porobić sobie takie rzeczy, żeby każdy dzień był w miarę fajny, bo na cuda to nie ma co liczyć - mówił w Czwórce trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plaża, czyli co?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 08:30
Z czego zrobiony jest piasek? Co żyje w piasku pod naszym kocem, ręcznikiem W sobotnim "Bed & Breakfast” odwiedziliśmy największe piaskownice świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak na wakacjach: jedzie na Mazury, pije i bawi się do świtu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 19:52
Gdzie najchętniej spędzamy wakacje i jakie są nasze główne grzechy? O tym wszystkim opowiemy na podstawie sondaży. Zapraszamy na nowy cykl "Sondażownia", który obnaży prawdziwe oblicze Polaków. Tych na wakacjach i nie tylko.
rozwiń zwiń