X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany, zmiany, zmiany... w egzaminie na prawo jazdy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 12:00
19 stycznia 2013 roku to data wprowadzająca w życie nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. W praktyce oznacza to trochę trudniejsze testy, kursy doszkalające, nowe kategorie.
Audio
  • Zmiany w egzaminie na prawo jazdy - materiał Eweliny Grygiel
Zmiany, zmiany, zmiany... w egzaminie na prawo jazdy
Foto: Glow Images/East News

Ewelina Grygiel wybrała się do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej by sprawdzić jakie zmiany czekają na nas w 2013 roku jeśli chodzi o prawo jazdy. Nowelizacja ustawy wprowadzi m.in. nowe kategorie, nowy wzór prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów.

- Zasadnicza zmiana jest jedna, nie będzie egzekwowane uczenie się na pamięć przepisów i wkuwanie różnego rodzaju testów, a będzie oceniana wiedza praktyczna - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy ministerstwa. - Egzamin, który będzie do zdania będzie wymagał od kierowcy wykazania się, że panuje nad tym jaka jest sytuacja na drodze - dodaje.

Zmiany będą dotyczyły przede wszystkim części teoretycznej. Zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500, będzie trzeba odpowiedzieć na 32 pytania z puli 3000. Na przeczytanie pytania dostaniemy tylko 20 sekund, a na odpowiedź 15.

Kolejna ważna zmiana to wprowadzenie nowych kategorii w prawie jazdy. Zostaną wprowadzone dwie takie kategorie: na motorower i na lekkie motocykle. Mikołaj Karpiński przekonuje, że to zmiana na lepsze, zanim motocyklista wsiądzie na ciężką i szybką maszynę, to będzie musiał "zaliczyć" pośrednie kategorie, lub poczekać do 24 roku życia.

Od 19 stycznia 2013 wchodzi w życie też nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Ci, którzy są już kierowcami nie muszą się jednak obawiać - dokumenty będą wymieniać dopiero około 2028 roku. Co jeszcze się zmieni na mocy tej nowelizacji dowiesz się słuchając załączonego materiału Eweliny Grygiel w audycji Eweliny Dżbik "Poranek OnLine".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla kierowcy nie ma bezpiecznej ilości alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 10:08
– Już nawet przy niewielkich stężeniach alkoholu we krwi mamy problemy z oceną odległości, prędkości, widzeniem kontrastów, rozpoznawaniem barw – mówi Ewa Tokarczyk, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdążyć przed 19 stycznia. Każdy chce mieć prawo jazdy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 12:59
Wchodzą wtedy w życie nowe zasady zdawania egzaminów. Dotyczą przede wszystkim części teoretycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być kierowcą? Przygotuj się na koszty

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 09:53
Od 19 stycznia 2013 r. za egzaminy na prawo jazdy zapłacimy średnio o 26 proc. więcej niż obecnie - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędziowie podzieleni ws. zabierania prawa jazdy dłużnikom

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:18
Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo kwestię dłużników alimentacyjnych.
rozwiń zwiń