Zmiany, zmiany, zmiany... w egzaminie na prawo jazdy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 12:00
19 stycznia 2013 roku to data wprowadzająca w życie nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. W praktyce oznacza to trochę trudniejsze testy, kursy doszkalające, nowe kategorie.
Audio
  • Zmiany w egzaminie na prawo jazdy - materiał Eweliny Grygiel
Zmiany, zmiany, zmiany... w egzaminie na prawo jazdy
Foto: Glow Images/East News

Ewelina Grygiel wybrała się do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej by sprawdzić jakie zmiany czekają na nas w 2013 roku jeśli chodzi o prawo jazdy. Nowelizacja ustawy wprowadzi m.in. nowe kategorie, nowy wzór prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów.

- Zasadnicza zmiana jest jedna, nie będzie egzekwowane uczenie się na pamięć przepisów i wkuwanie różnego rodzaju testów, a będzie oceniana wiedza praktyczna - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy ministerstwa. - Egzamin, który będzie do zdania będzie wymagał od kierowcy wykazania się, że panuje nad tym jaka jest sytuacja na drodze - dodaje.

Zmiany będą dotyczyły przede wszystkim części teoretycznej. Zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500, będzie trzeba odpowiedzieć na 32 pytania z puli 3000. Na przeczytanie pytania dostaniemy tylko 20 sekund, a na odpowiedź 15.

Kolejna ważna zmiana to wprowadzenie nowych kategorii w prawie jazdy. Zostaną wprowadzone dwie takie kategorie: na motorower i na lekkie motocykle. Mikołaj Karpiński przekonuje, że to zmiana na lepsze, zanim motocyklista wsiądzie na ciężką i szybką maszynę, to będzie musiał "zaliczyć" pośrednie kategorie, lub poczekać do 24 roku życia.

Od 19 stycznia 2013 wchodzi w życie też nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Ci, którzy są już kierowcami nie muszą się jednak obawiać - dokumenty będą wymieniać dopiero około 2028 roku. Co jeszcze się zmieni na mocy tej nowelizacji dowiesz się słuchając załączonego materiału Eweliny Grygiel w audycji Eweliny Dżbik "Poranek OnLine".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla kierowcy nie ma bezpiecznej ilości alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 10:08
– Już nawet przy niewielkich stężeniach alkoholu we krwi mamy problemy z oceną odległości, prędkości, widzeniem kontrastów, rozpoznawaniem barw – mówi Ewa Tokarczyk, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdążyć przed 19 stycznia. Każdy chce mieć prawo jazdy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 12:59
Wchodzą wtedy w życie nowe zasady zdawania egzaminów. Dotyczą przede wszystkim części teoretycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być kierowcą? Przygotuj się na koszty

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 09:53
Od 19 stycznia 2013 r. za egzaminy na prawo jazdy zapłacimy średnio o 26 proc. więcej niż obecnie - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędziowie podzieleni ws. zabierania prawa jazdy dłużnikom

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:18
Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo kwestię dłużników alimentacyjnych.
rozwiń zwiń