Kurt Scheller: risotto to kulinarne dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 09:00
Na fali popularności kulinarnych talent-show coraz więcej Polaków deklaruje, że zna się na gotowaniu. Czy rzeczywiście wzrosła nasza kulinarna świadomość i czy mamy zadatki na dobrych kucharzy jest - opowiada Kurt Scheller, jeden z najbardziej rozpoznawalnych szefów kuchni w Polsce.
Audio
  • Mistrz kuchni Kurt Scheller i jego przepis na risotto (Poranek OnLine/Czwórka)
Kurt Scheller
Kurt SchellerFoto: PAP/ Andrzej Wiktor

Risotto
Risotto z grzybami

Kurt Scheller pochodzi ze Szwajcarii, od ponad 20 lat mieszka w Polsce i tutaj też prowadzi "Akademię Schellera", w której uczy gotować tylko i wyłącznie amatorów . Bo jak sam mówi, gust kulinarny należy kształtować od podstaw.

 - Polscy amatorzy są coraz bardziej obeznani w kulinarnych trendach - opowiada rozmówca Kasi Węsierskiej. - Już nie jest tak, że położy się przed nimi kiwi i każe jedynie obrać. Oni wiedzą coś o tym owocu, znają nowe przyprawy i egzotyczne zioła. Ale zauważyłem jeden typowo polski nawyk. Polacy zawsze wszystko wiedzą lepiej, albo przynajmniej tak im się wydaje - dodaje z uśmiechem.

Scheller ukończył szkołę gastronomiczną w Lucernie, potem pracował m. in. w restauracjach w Europie, Ameryce Południowej i Łacińskiej. Otwarcie przyznaje że w życiu nie tknąłby bigosu, za to uważa, że risotto to kulinarne dzieło sztuki: - Uwielbiam tę potrawę, bo wymaga od kucharza fantazji - tłumaczy laureat polskiego Oskara Kulinarnego. - Na patelni smażę cebulę. Dorzucam do niej suszone grzyby. Ale bez namaczania, żeby były bardziej aromatyczne. Potem dodaję ryż, wodę, odrobinę białego wina, dużo masła i ser. Sos balsamiczny i pomidorki cherry też są jak najbardziej na miejscu. Po 20 minutach otrzymujemy danie, że palce lizać.

Z Kurtem Schellerem rozmawiała Kasia Węsierska. Jeśli chcesz dowiedzieć się co ma wspólnego sztuka kulinarna ze sztuką zarządzania ludźmi oraz jakie są największe skarby kuchni polskiej posłuchaj nagrania z "Poranka OnLine" .

kul

Czytaj także

Podróże o smaku mrożonej herbaty

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 18:10
Kiedyś były pocztówki z podróży, teraz wspomnienia z zagranicznych wojaży można zatrzymać w butelkach. Na pomysł, by kolekcjonować smaki z różnych części świata wpadli bohaterowie reportażu Eweliny Karpacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwed: w "Dwóch połówkach pomarańczy" gotujemy się na scenie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 14:54
Dobra komedia powinna bawić do łez i jednocześnie przekazywać jakąś uniwersalną prawdę. Popularność spektaklu "Dwie połówki pomarańczy" może świadczyć, że spełniła te wymogi. A na sztukę w "Czwórce" zaprasza Aleksandra Szwed.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarny świat blogerów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 17:34
Najszybciej przepisy na wyśmienite dania znajdziemy na blogach kulinarnych. Ich autorzy codziennie zasypują nas nowymi pomysłami i inspiracjami.
rozwiń zwiń