Polacy palą więcej marihuany niż Holendrzy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 09:22
Wielu Polaków sięga po narkotyki, duża część z nas pali marihuanę - pod tym względem wyprzedziliśmy nawet Holendrów. Dane nie są zbyt optymistyczne, ale jak zauważają specjaliści, są negatywną konsekwencją pozytywnych zmian m.in. rozwoju naszego państwa.
Audio
  • Dane Europejskiego Raportu Narkotykowego przedstawia Kasia Węsierska (Poranek OnLine/Czwórka)
Polacy palą więcej marihuany niż Holendrzy
Foto: Chmee2/Wikimedia Commons/CC

Po marihuanę sięgnęło aż 17 % badanych młodych dorosłych, czyli osób między 15 a 35 rokiem życia.

Europejski Raport Narkotykowy pokazuje, że Polacy szczególnie upodobali sobie ecstasy i amfetaminę. W obu przypadkach zawyżają średnią. Ze wszystkich krajów UE oraz Turcji, Norwegii i Chorwacji, Polacy oraz Holendrzy najczęściej używają ecstasy. Z badań wynika, że aż 3,1% badanych w Polsce i Holandii skorzystało z tego narkotyku w ciągu ostatniego roku. Średnia europejska to 1,2%.

- Od kilku lat zauważyliśmy, że są w Polsce pewne grupy przestępcze, które inwestują w uprawę marihuany na terenie naszego kraju. Wykorzystują do tego najczęściej jakieś niezamieszkałe budynki. My tego typu plantacje rozbijamy - mówi inspektor dr Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Policja nie jest zaskoczona wynikami tego raportu. - Coraz więcej narkotyków jest przez nas zabezpieczanych, wynika to z coraz większej wiedzy policji na temat tego procederu - mówi inspektor Sokołowski.

Do tak wysokich danych raportu bez wątpienia przyczynił się wzrost gospodarczy. Polska przestała być krajem tranzytowym dla narkotyków, a nielegalne środki odurzające znalazły u nas rynek zbytu. Mamy więcej pieniędzy w portfelu, czasem wydajemy je też na nielegalne "rozrywki". Czwórkowi eksperci podkreślają, że sprzedawanie i posiadanie narkotyków w Polsce jest nielegalne i grozi za to kara pozbawienia wolności - posłuchaj załączonego materiału Kasi Węsierskiej i dowiedz się więcej o tym raporcie.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka narkotyki raport

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka plantacja marihuany zlikwidowana przez CBŚ

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 10:03
Policja we współpracy z CBŚ zlikwidowała pod Białymstokiem plantację konopi indyjskich. 120 roślin rosło w specjalnych drewnianych rynnach, z systemem nawadniającym o zamkniętym obiegu, wentylacją i oświetleniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkańcy tego kraju zażywają najwięcej narkotyków w Europie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:09
Z raportu Obserwatorium Narkotyków i Uzależnień wynika, że co piąty Hiszpan pali marihuanę, a trzech na sto zażywa kokainę.
rozwiń zwiń