Zwierzęta, które podróżują na drugi koniec świata, by znaleźć dom

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 14:38
Niebawem do Polski aż z Antwerpii sprowadzone zostaną dwa osobniki okapi. - Te zwierzęta są marzeniem wielu dyrektorów ogrodów zoologicznych, bo rozmnażają się bardzo rzadko - mówi Radosław Ratajszczak z wrocławskiego zoo.
Audio
  • Jak ogrody zoologiczne pozyskują nowych mieszkańców i dlaczego zwierzęta nierzadko muszą przejechać pół świata, by znaleźć dom? - materiał Eweliny Grygiel (Poranek OnLine/Czwórka)
Okapi
OkapiFoto: PAP/ Jan-Philipp Strobel

Zwierzęta, które widzimy w ogrodach zoologicznych pochodzą głównie ze specjalnych hodowli. - Podstawowym "źródłem" zwierząt są inne placówki zoo – mówi Ryszard Topola z warszawskiego ogrodu. – Współpraca między nimi opiera się na tzw. Europejskim Planie Kolekcji, który zakłada, jakie gatunki i w jakich ilościach powinno się trzymać. Decyzje o transferze zwierzęcia z jednego zoo do drugiego podejmuje specjalny zespół koordynujący hodowlę danego gatunku.

Nad tym, do którego ogrodu zoologicznego trafi  zwierzę czuwają także międzynarodowe organizacje. – Zwierzęta zagrożone wymarciem należą do tzw. hodowli koordynowanych – tłumaczy Radosław Ratajszczak, prezes zarządu zoo we Wrocławiu. – Ich pracownicy sprawdzają w księgach rodowodowych, gdzie urodziło się jakie zwierzę i  wybierają zwierzęta najmniej spokrewnione, by dalej móc prowadzić hodowle.

Ogrody zoologiczne nigdy też nie płacą za zwierzęta, które do nich przyjeżdżają. – Nie sprzedajemy ich, ani nie kupujemy – tłumaczy zoolog Herald Schwammer z wiedeńskiego zoo. – Mamy zaś duże osiągnięcia w hodowli słoni i pingwinów, więc oddajemy je innym ogrodom. Wcześniej jednak zawsze sprawdzamy, czy dana placówka ma odpowiednie warunki i wyposażenie, by je przyjąć.

Dlatego zwierzęta podróżują często na drugi koniec świata. Do Polski przyjadą niebawem z Antwerpii dwa okapi, które wylądują w ogrodzie we Wrocławiu. – Okapi są marzeniem wielu ogrodów zoologicznych, gdyż rozmnażają się w bardzo powoli – tłumaczy Ratajszczak. – Perłami w koronie są także pandy wielkie.

Tymczasem 22 września obchodzimy Światowy Dzień Nosorożca. Choć niewiele się o nich mówi, nosorożce to zwierzęta pod ochroną, zagrożone wyginięciem.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia zwierzęta
Czytaj także

Brudno, jak w Wiśle? "Polskie rzeki wcale nie są tak zanieczyszczone"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:28
Zdaniem Michała Lasocika z Klubu Gaja, z polskimi rzekami wcale nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. – To stereotyp, że rzeki te są tak brudne, że nie można się zanurzyć w nich choćby po kolana – tłumaczy gość "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpiękniejsze rzeki w Polsce - popłyń tam!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 18:07
Najpiękniejsze rzeki Polski – Brda, Czarna Hańcza, Drawa, Wda, Rospuda, Słupia, Radew, Rega i inne to doskonałe szlaki do uprawiania kajakarstwa. Czy przygodę z kajakiem najlepiej zacząć od spływu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pszczoły na wymarciu? Takie małe, a wyświadczają nam tak wiele przysług

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 17:00
Pszczoły, niewielkie stworzenia, są niezwykle istotne dla całego ekosystemu. Bez nich z powierzchni Ziemi zniknie większość m.in. owoców i warzyw. – Chodzi nie tylko o pszczoły, ale generalnie o owady zapylające – tłumaczy rzecznik prasowy Greenpeace Jacek Winiarski.
rozwiń zwiń