Jak zachowywać się w górach?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 10:45
Zima w tym roku nie rozpieszcza fanów białego szaleństwa i spacerów po ośnieżonych szczytach, ale mamy nadzieję, że sytuacja już niebawem się zmieni. Przed wyjściem w góry warto pamiętać o wielu istotnych kwestiach, które pomogą nam zachować bezpieczeństwo.
Audio
  • Wychodząc w góry trzeba do maksimum zadbać o bezpieczeństwo (Czwórka/Poranek OnLine)
Jak zachowywać się w górach?
Foto: Glow Images

- Powinniśmy wybrać trasę, którą chcemy pokonać, zapoznać się z warunkami i właściwie przygotować się do tego, co zastaniemy - doradza w "Poranku OnLine" na wstępie Krzysztof Długopolski z TOPR. - Podstawa to jest sprzęt i umiejętność posługiwania się nim.
W skład podstawowego sprzętu wchodzą raki, czekany oraz zestaw lawinowy, w skład którego wchodzą detektor, sonda, łopatka. Szlaki w górnych partiach są bardzo oblodzone. Warto poza tym pamiętać, że w górach często następują nagłe zmiany pogody i powinniśmy być na to przygotowani.
Bardzo istotne jest też to, aby powiadomić kogoś o naszych planach i być w stałym kontakcie z taką osobą, na wypadek zmiany planów. W innym przypadku poszukiwania zaginionego turysty mogą być skazane na niepowodzenie.
(ac)

Czytaj także

Przygotuj się na zimę i odwiedź Muzeum Naparstków

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 17:00
Zima nadchodzi wielkimi krokami. To dobry czas, by wyciągnąć sprzęt narciarski i przygotować go do sezonu, ale przede wszystkim zadbać o właściwą formę fizyczną. Innym ciekawym pomysłem na weekend jest zaś wizyta w Muzeum Naparstków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Polsce można szusować w europejskim standardzie?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:04
Wielu z nas twierdzi, że polskie góry nie ma sensu jechać, jednak z roku na rok nasze stoki narciarskie, kurorty i ich atrakcje zmieniają się, rozwijają i jest w czym wybierać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschód - kierunek dla narciarzy i snowboardzistów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 16:56
W polskich górach śniegu jest niewiele, jeśli szukamy atrakcji za granicą warto popatrzeć na wschód - a później szusować w Rosji, Gruzji lub Kazachstanie.
rozwiń zwiń