Tygodniówki - rozwiązanie korzystne dla pracowników

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 10:00
Przelew od pracodawcy co tydzień na naszym koncie to rozwiązanie, których wielu by ucieszyło. Eksperci zauważają, że jest to pomysł korzystny dla pracowników, gorzej z pracodawcami.
Audio
  • Tygodniówki czy wypłaty miesięczne - co nam się bardziej opłaca? (Czwórka/Poranek OnLine)
W Unii Europejskiej większość krajów wprowadziła płace minimalne.
W Unii Europejskiej większość krajów wprowadziła płace minimalne.Foto: Glow Images/East News

W Rosji pensje wypłacane są tradycyjnie, raz na miesiąc. Jednak tylko co dziesiąty pracujący Rosjanin chce dostawać wypłatę w tym systemie. Nasi wschodni sąsiedzi od pewnego czasu myślą o wprowadzeniu  tzw. tygodniówek - czyli miesięcznej pensji podzielonej na odpowiednią ilość tygodni.
- Obecnie w Polsce większość z nas jest wynagradzana co miesiąc. W przypadku wynagrodzenia tygodniowego, po upływie każdego tygodnia, który przepracowaliśmy, pracodawca rozlicza się z nami i wypłaca nam wynagrodzenie - Maciej Bąk, ekspert portalu pracuj.pl, wyjaśnia zasady działania tzw. tygodniówek.
Taki sposób wynagradzania jest powszechnie obecny w krajach anglosaskich. Ten pomysł ma swój początek w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Na zachodzie Europy również jest często spotykany.
- W Polsce nadal obowiązuje prawo z czasów PRL-u, kiedy rząd był właścicielem praktycznie wszystkich przedsiębiorstw w kraju, i gdzie dla ułatwienia sobie życia sterowano i planowano gospodarkę centralnie - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Na popularność wypłat miesięcznych wpływa miesięczny system wydatków: czynsz, opłaty za media, raty kredytów - to wszystko regulujemy raz w miesiącu.
Eksperci zaznaczają, że system wynagrodzeń miesięcznych nie jest korzystniejszy dla pracodawców. Tygodniówki przynoszą im większe koszty, choćby wynagrodzenie dla księgowej, która w miesiącu miałaby średnio 4 razy więcej pracy. Wielu pracownikom tygodniówki dałyby szansę uniknięcia tzw. chwilówek, krótkoterminowych kredytów, dla podreperowania domowego budżetu.
Eksperci podkreślają, żeby w Polsce wprowadzić tygodniówki potrzeba wielu zmian prawnych oraz niezbędne byłoby nauczenie Polaków oszczędzania.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka pieniądze
Czytaj także

Pieniądze wydane na święta to "zastrzyk" dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 13:31
Świąteczne wydatki polskich konsumentów są ogromnym zastrzykiem finansowym dla naszej gospodarki. W tym roku przeciętna rodzina planowała wydać na święta 1126 zł - wynika z raportu Deloitte. Często jednak, zanim coś kupimy, sprawdzamy cenę tego produktu w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Być, czy mieć - oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 08:00
Młodzi Polacy coraz częściej wolą "być" niż "mieć". - Dopóki jednak nie wyprowadzą się z domu i nie zaczną sami na siebie zarabiać, nie zrozumieją, o czym tak naprawdę mówią - tłumaczy Rafał Glazik, ekonomista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro dotarło na Łotwę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 11:20
1 stycznia Łotysze dołączyli do strefy euro. Narodowy łat został zastąpiony walutą UE, ale nie wszyscy są zadowoleni - donosi Tomasz Majka, dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej.
rozwiń zwiń