Czy woda może nam zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 16:00
Polskie powiedzenie głosi, że "dobra woda zdrowia doda". Okazuje się jednak, iż wypita w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić.
Audio
  • Czy woda wypita w nadmiarze może zaszkodzić naszemu organizmowi? (Czwórka/W cztery oczy)
Czy woda może nam zaszkodzić?
Foto: Glow Images/East News

- Ekstremalnie rzadko, ale zdarzają się przypadki przewodnienia, tak zwanego hipotonicznego. Polega to na wypiciu zbyt dużej ilości płynów, które zawierają znikomą ilość elektrolitów w porównaniu do stężenia ich w naszym ustroju - wyjaśnia Patrycja Urbańska, dietetyk z przychodni Babka Medica. - W efekcie nasz organizm jest nadmiernie "rozcieńczony”. Wtedy występuje zjawisko hiponatremii, czyli wypłukaniu sodu z organizmu. To jest sytuacja, która wymaga wręcz agresywnego leczenia, ponieważ może doprowadzić do śmierci.

Czytaj także: Jaka woda jest najlepsza? Panowie piją z gazem, panie wolą bez<<<

Takiej ewentualności powinny przede wszystkim wystrzegać się osoby, które zawodowo uprawiają sport. Podczas wzmożonego wysiłku wypijają one ogromne ilości wody.

- Wtedy dochodzi do obrzęku organizmu oraz mózgu. Takie sytuacje mogą się wydarzyć u osób, które bardzo intensywnie uprawiają aktyność fizyczną, a dostarczają płynów ubogich w elektrolity. Muszą one zwrócic uwagę na podaż płynów z odpowiednią ich ilością - dodaje ekspertka.

Zobacz również: Jak wybrać wodę, która będzie najzdrowsza?<<<

Oczywiście nie należy bać się wody. Powinniśmy jednak z rozwagą uzupełniać poziom elektrolitów w organiźmie, na przykład napojami izotonicznymi po każdym treningu.

Wszystkie organizmy mają inne potrzeby. Aby dowiedzieć się, ile wody każdy z nas powinien pić, żeby zaspokoić na nią zapotrzebowania organizmu, zapraszamy do wysłuchania całego materiału Kasi Węsierskiej z audycji "W cztery oczy".

bc, ac

Czytaj także

Siłownia w domu? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 16:10
Przyszła wiosna, dlatego warto zadbać o kondycję i wygląd naszego ciała. Dla tych, którzy nie mają czasu, albo pieniędzy by chodzić regularnie na siłownię, mamy alternatywę - ćwiczenia w domu. W co warto się zaopatrzyć i jak trenować, by nasze wysiłki były skuteczne - radzi trener personalny Marcin Tylkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 12:00
Wiosna rozpoczęła się na dobre. To już więc ostatni dzwonek, by zadbać o swoje zdrowie i wygląd, jeśli nie chcemy, by - gdy będziemy leżeć latem na plaży - ktoś przechodząc wepchnął nas do morza, myśląc, że ratuje wieloryba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żeń-szeń, imbir, zielona herbata - naturalne "dopalacze", które poprawiają nastrój

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 12:00
Zamiast sztucznych produktów i tajemniczo nazywanych substancji, lepiej sięgnąć po naturalne środki pobudzające. Matka natura nie zapomniała o nas i w tej kwestii. Gdzie szukać takich wspomagaczy?
rozwiń zwiń