X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto decyduje o wyglądzie naszych pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 17:00
Na naszych banknotach widnieją wizerunki wybranych władców Polski. O tym, którzy z nich mieli się na pieniądzach znaleźć zadecydowali naukowcy.
Audio
  • Kto decyduje o wyglądzie naszych pieniędzy? (Czwórka/W cztery oczy)
Pieniądze
Pieniądze Foto: Marlena Borawska/PR

- O wyglądzie monety czy banknotu decyduje prezes Narodowego Banku Polskiego - wyjaśnia Przemysław Kuk, rzecznik prasowy NBP i dodaje, że jeżeli zaś chodzi o same wizerunki na banknotach, to poszczególnych władców Polski wybrali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

Niewiele brakowało, a nasze pieniądze mogłyby wyglądać zupełnie inaczej. Według Przemysława Kuka powstał nawet projekt, aby umieścić na gotówce widoki polskich miejscowości. Pomysł jednak nie doszedł do skutku.

Czytaj także: Pieniądze to wciąż tabu. Słusznie?<<<

Przed denominacją w Polsce, która nastąpiła prawie 20 lat temu na pieniądzach widniał wizerunek Chopina czy Kościuszki, ale również władców Polski. - Ciekawym banknotem był ten o nominale 2000 złotych. Dlatego, że na awersie widniał Mieszko, a na rewersie Bolesław Chrobry - tłumaczy rzecznik prasowy Narodowego Banku Polskiego.

Aby dowiedzieć się więcej na temat polskich pieniędzy i o banknocie, na którym jest wizerunek Józefa Piłsudskiego, zapraszamy do wysłuchania całego materiału audio z audycji "W cztery oczy".

bc/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Warner dopuścili kino do głosu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 10:30
Stworzyli jedną z największych wytwórni filmowych na świecie, wprowadzili do kina dźwięk i kolor. Czterej synowie emigrantów z małej miejscowości na Mazowszu przeszli do historii kina jako Warner Brothers.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziedzictwo jako źródło naszej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 15:00
Już 13. września startują Europejskie Dni Dziedzictwa. W trakcie trwania imprezy będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień zabytki oraz wziąć udział w licznych wystawach, spotkaniach, czy warsztatach. W ramach EDD w całej Europie odbywać się będą dziesiątki tysięcy wydarzeń.
rozwiń zwiń