Dziedzictwo jako źródło naszej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 15:00
Już 13. września startują Europejskie Dni Dziedzictwa. W trakcie trwania imprezy będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień zabytki oraz wziąć udział w licznych wystawach, spotkaniach, czy warsztatach. W ramach EDD w całej Europie odbywać się będą dziesiątki tysięcy wydarzeń.
Audio
  • Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień zabytki (Czwórka/Europejski Lunch)
Dziedzictwo jako źródło naszej tożsamości
Foto: Glow Images/East News

Tegorocznym hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest "Dziedzictwo - źródło tożsamości”. - Temat przewodni nawiązuje do odnajdywania swoich korzeni oraz doszukiwania się, jak kształtowała się nasza historia - wyjaśnia Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Czytaj także: Śląsk odkrywa wszystkie swoje skarby <<<

Według Marcina Rembacza, koordynatora Europejskich Dni Dziedzictwa, ogólnoeuropejski pomysł jest taki, żeby w tych szczególnych dniach otwierać zabytki, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. - Wtedy właściciele prywatnych obiektów we Francji czy Wielkiej Brytanii otwierają drzwi i zapraszają lokalne społeczności do środka - dodaje gość Czwórki.

W Polsce znajduje się wiele zabytkowych miejsc, które podczas zwykłych dni są zamknięte dla wycieczek. Europejskie Dni Dziedzictwa dają szansę wszystkim ciekawskim, aby zobaczyli jak te obiekty wyglądają wewnątrz.

- W Warszawie będzie można zwiedzić Pałac Prezydencki i Belweder, które zwykle również są niedostępne - mówi Wioletta Łabuda-Iwaniak i dodaje, że zabytki są monumentalnym punktem EBD, jednak ważne jest także dziedzictwo niematerialne. Dlatego podczas Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można także wziąć udział w wielu wystawach, pokazach, spotkaniach, czy warsztatach.

W czasie rozmowy goście opowiedzieli również, jak Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są w innych krajach. Ponadto zdradzili słuchaczom, w jakich wydarzeniach będą mogli wziąć udział w czasie trwania tych specjalnych dni. Zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Europejski Lunch".

bc/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robot, który lubi szkołę, ale potrzebuje misia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 13:35
Za 7 lat w Korei Południowej obowiązki domowe przejmie robot. W naszym kraju na razie jest to mało prawdopodobne, ale dzięki naukowcom z Instytutu Inwentyki wcale nie niemożliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje polsko-tureckie trwają już 600 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:34
W tym roku mija 600. rocznica zawarcia pomiędzy Polską a Turcją stosunków dyplomatycznych. Niewiele krajów może pochwalić się tak długą historią nieprzerwanego partnerstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń