Jak wyglądałby dziś Indeks ksiąg zakazanych?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 12:12
Dokładnie 45 lat temu, w 1966 roku, Watykan ogłosił zniesienie Indeksu ksiąg zakazanych. A gdyby dziś stworzyć taki niechlubny ranking, jakie pozycje powinny się tam pojawić?
Audio
  • Indeks ksiąg zakazanych wczoraj i dziś - rozmowa w Czwróce

Historyczny Indeks ksiąg zakazanych to opracowany przez Kościół Katolicki wykaz pozycji, których pod groźbą ekskomuniki nie wolno było czytać, posiadać i rozpowszechniać katolikom bez zezwolenia władz kościelnych. Na niechlubną listę wpisywano lektury niezgodne z doktryną katolicką, pornograficzne, książki, które propagowały magię, a także naukowe i filozoficzne m. in. Kopernika, Kanta i Galileusza. W indeksie swego czasu znalazło się nawet jedno z dzieł Adama Mickiewicza.

Alternatywny indeks ksiąg zakazanych powstawał również w PRL-u. Funkcjonowały wówczas bowiem tzw. "prohibity", czyli dokumenty wyłączone z ogólnego użytku ze względów politycznych bądź ideologicznych.

- Do 1968 roku były one udostępniane w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego tylko do czytania "na miejscu", bez prawa do wypożyczenia – opowiada Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny Magazynu Literackiego Książki. – Po roku 1968 zaczął się problem nawet z tym. Trzeba było mieć dodatkowe, specjalne przepustki i zezwolenia.

A gdyby stworzyć współczesną listę ksiąg zakazanych? Internauci są bezwzględni zwłaszcza dla Paolo Coelho. Autor ma tyle samo niemal zwolenników co przeciwników. Słuchacz Czwórki Adrian, który zrobił burzę mózgów wśród współpracowników napisał, że absolutnie zakazana powinna być literatura, która wyszła spod pióra celebryty Krzysztofa Ibisza. Pojawiły się też echa słynnego wystąpienia księdza Natanka, który zrobił niedawno furorę w internecie, zakazując młodzieży m. in. noszenia kolorowych paznokci i "irokezów": internauta Robert do współczesnego indeksu ksiąg zakazanych dorzucił wszystkie części Harry'ego Pottera. W indeksie znalazłaby się chyba większość książek, dostępnych na rynku. Od książki telefonicznej, po prozę Zofii Nałkowskiej. – Najbardziej jednak żałuję – dzieli się ze słuchaczami refleksją redaktor Błażej Prośniewski – że gdy ja chodziłem do szkoły nikt nie wciągnął na żadną czarną listę "Chłopów" albo "Nad Niemnem"…

Więcej na temat współczesnego Indeksu ksiąg zakazanych słuchaj w audycji "W cztery oczy", klikając w ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

(kd)

Czytaj także

Anna Komorowska dla Trójki: warto czytać dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 07:00
1 czerwca para prezydencka będzie czytać dzieciom swoje ulubione książki. Anna Komorowska mówi w rozmowie z Trójką, że nawyk czytania nie zależy od zasobności portfela, ale od chęci sięgnięcia po książkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z najwyższej półki" od Berlina po Bombaj

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2011 11:00
Suketu Mehta, urodzony w Kalkucie i mieszkający w Nowym Jorku pisarz, napisał fascynującą książkę o jednej z największych światowych metropolii – Bombaju (Mumbaju).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klub Książkomaniaka: pakuj książkę do plecaka!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 20:00
Żaden książkomaniak nie wyobraża sobie, żeby w wakacyjnej walizce, plecaku czy torbie mogło zabraknąć miejsca na książkę.
rozwiń zwiń