Dlaczego pingwiny chodzą slalomem?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 13:29
Pingwiny są mistrzami slalomu. To efekt wszechobecnej siły Coriolisa, związanej z ruchem obrotowym Ziemi.
Audio
  • Dlaczego pingwiny chodzą slalomem? Rozmowa w Czwórce

Tor chodu pingwinów przypomina slalom. – W związku z ruchem obrotowym Ziemi występuje efekt Coriolisa i zmienia się trochę tor poruszania się ciał, które znajdują się na biegunach – tłumaczy Anna Węgrzynowicz z warszawskiego ZOO – Na Biegunie Południowym jest odchylenie w lewym kierunku, a na Północnym – w prawą stronę.

Tymczasem, skoro siła Coriolisa dotyczy całej kuli ziemskiej, dlaczego ludzie nie chodzą zygzakiem? – Nie odczuwamy efektów siły Coriolisa, bo jak się okazuje, na biegunach siła ta działa półtora raza silniej niż w Europie – tłumaczy dziennikarka Ola Jasińska. – Na ciała znajdujące się na równiku siła Coriolisa nie działa zaś w ogóle.

Pingwiny mieszkające na równiku chodzą więc… całkiem prosto. Wbrew pozorom bowiem nie wszystkie pingwiny mieszkają na biegunach. Te sympatyczne ptaki występują także m. in. u wybrzeży Afryki, czy Australii.

Pingwiny nie potrafią latać, ale za to są świetnymi pływakami i znakomitymi nurkami.

Pingwiny cesarskie schodzą pod wodę nawet na głębokość 500 metrów. – Pingwiny potrafią też pływać pod wodą bez wynurzenia nawet 20 minut – tłumaczy Anna Węgrzynowicz. – Na krótkich dystansach dość szybko osiągają nawet prędkość 20-30 km na godzinę. Mówi się nawet, że to rodzaj lotu podwodnego.

Więcej na temat życia i przyzwyczajeń pingwinów słuchaj w audycji "W cztery oczy", klikając w ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

(kd)

Czytaj także

ZOOLOGIA: Mistrzowie na bezdechu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2007 19:57
Pingwiny cesarskie rekordowo radzą sobie bez tlenu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki pingwin z Peru

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 07:00
W Peru odkryto skamieniałość pingwina-giganta sprzed 36 mln lat - informują naukowcy na łamach "Science".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska młodzież to najlepsi ornitolodzy-amatorzy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 16:00
Świadczy o tym popularność akcji SpringAlive. Nasi mali rodacy dokonali w jej ramach już 10 000 obserwacji. To drugi wynik na świecie.
rozwiń zwiń