Otyli śpią krócej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 13:35
Szwedzcy naukowcy dowiedli, że notoryczny brak snu może doprowadzić do otyłości. Wszystko za sprawą dwóch hormonów leptyny i greliny. Ta druga często nazywana jest wrogiem wszystkich grubasów.
Audio
Otyli śpią krócej
Foto: sxc.hu

Ostatnie badania naukowców z Uppsala University pozwolą nam ustrzec się przed zyskaniem niepotrzebnych kilogramów. Sprawa dotyczy snu, a dokładnie jego braku. Eksperyment na grupie mężczyzn pokazał, że po nieprzespanej nocy wszyscy panowie odczuwali uczucie głodu. Jednak jego zaspokojenie w takich okolicznościach wiąże się z przykrymi konsekwencjami.

- W momencie gdy notorycznie się nie wysypiamy i mamy niski poziom leptyny, zjedzenie czegokolwiek, nawet w postaci bardzo zdrowych i delikatnych rzeczy, jest zamieniane w łatwy sposób w dodatkową tkankę tłuszczową – powiedziała Alicja Kalińska doradca żywieniowy Set Point.

Tak, więc biorąc pod uwagę własne zdrowie i samopoczucie, starajmy się korzystać ze snu, a wytwarzana w żołądku grelina zawsze pozostanie na bezpiecznym poziomie.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

Bb

Czytaj także

"Kochanego ciała nigdy za wiele" - Patrycja Gruszyńska–Ruman

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 01:00
Poniedziałek, 6 czerwca, godzina 18.15, Program 3. Gruby, dobrze zbudowany, korpulentny, nalany, opasły, pękaty, przy kości, pulchny, słusznej postury, spasiony, tęgi, tłusty, wypasiony, z nadwagą, zażywny... innymi słowy - wyjątkowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Grubasy": Promujemy bycie sobą i samoakceptację

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 15:33
Jest ich dziewięcioro, są przedstawicielami różnych profesji: motorniczy, finansistka, studentka prawa, inżynier instalacji budowlanych… Wszyscy biorą udział w projekcie teatralnym. Może nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że razem ważą prawie tonę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małżeństwo i rozwód powodują tycie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 11:06
Najbardziej tyją, według amerykańskich badaczy, osoby z dwuletnim stażem małżeńskim oraz te, które 2 lata temu się rozwiodły.
rozwiń zwiń