Kulisy pracy dziennikarzy radiowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 18:00
Dziennikarze Czwórki, specjalnie dla Was, odsłaniają rąbka tajemnicy swojego zawodu. - Jest to praca bardzo ciekawa, przyjemna i nietrudna - mówi reporter, Błażej Prośniewski. - Redaktor nie jedno ma oblicze, ponieważ jest prowadzącym, jak i reporterem.
Audio
  • Dziennikarze Czwórki odsłaniają rąbka tajemnicy swojego zawodu (Czwórka/W cztery oczy)
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyści
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyściFoto: Glow Images/East News

- Prowadzący audycję jest tym, który odpowiada za całe pasmo i jest gospodarzem studia. To znaczy, że jeżeli audycja trwa 2 godziny, to właśnie tę osobę słychać przez ten czas na antenie. W większości to ona odpowiada za całą treść audycji oraz nadzoruje jej przebieg - tłumaczy redaktorka, Kasia Węsierska i dodaje: - Reporter jest osobą, która bardzo często odpowiada za wkład merytoryczny do audycji. To znaczy, że przygotowuje materiały reporterskie, nagrywa dźwięki i to on przychodzi z wiedzą. Bardzo często może się zdarzyć, że reporter uratuje prowadzącego, kiedy ten nie do końca wie, o czym jest mowa na antenie.

Czytaj także: Dziennikarz sportowy to niespełniony sportowiec<<<

Błażej Prośniewski mówi, że reporter ma prostszą pracę od prowadzącego audycję, ponieważ musi tylko przygotować materiał na konkretny temat. - Niestety problemem jest czas. Zdarzają się przypadki, kiedy nad jednym materiałem pracujemy godzinę, a czasami zajmuje nam to kilka dni - dodaje reporter.

Kasia Węsierska twierdzi, że czas poświęcony jednemu materiałowi zależy od tego, czy reporterzy od razu trafią na właściwego eksperta i czy będzie on miał czas umówić się na rozmowę. - Następnie trzeba do niego pojechać i porozmawiać. Później należy przeprowadzić selekcję nagranego materiału i wybrać to, co jest istotą poruszonej kwestii. Wybrany dźwięk potrzebuje jeszcze montażu, a cały materiał informacyjnego wprowadzenia, które przyda się podczas przedstawiania materiału na antenie - wyjaśnia dziennikarka.

Ponadto w audycji "W cztery oczy" redaktor Kuba Marcinowicz zdradził, jak sumiennie przygotowuje się do prowadzenia swojego autorskiego pasma "Czwarty Wymiar". Zapraszamy do wysłuchania całego materiału przygotowanego przez Błażeja Prośniewskiego.

bc/pj

Czytaj także

Co oznacza skrót TIR?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 11:00
Skrót TIR z języka francuskiego oznacza Transport International Routier, czyli Międzynarodowy Transport Drogowy. Termin ten odnosi się do konwencji celnej z 14 listopada 1975 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy woda może nam zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 16:00
Polskie powiedzenie głosi, że "dobra woda zdrowia doda". Okazuje się jednak, iż wypita w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak bada się oglądalność programów?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 13:00
Dane słuchalności radia i oglądalności telewizji pozyskiwane są różnymi metodami i na dużej ilości osób.
rozwiń zwiń