Ratuje Warszawę od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 17:16
Piotrek to reprezentant kolejnego pokolenia, mieszkającego w Warszawie. Chodzi po starych, opuszczonych kamienicach i ratuje od zniszczenia różne pozostawione przez lokatorów rzeczy, związane z historią miasta.
Audio
  • Reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Zapiski dziadka" (Czwórka/4 do 4)
Warszawa
WarszawaFoto: Wikipedia/Lemarx

Z historią miasta związały go też odnalezione zapiski własnego dziadka na temat Warszawy. Piotr Grygoruk wchodzi do starych, opuszczonych domów, często przeznaczonych do wyburzenia, zagląda na strychy i do piwnic. Znajduje tam skarby, niektóre jeszcze sprzed II wojny światowej.
Fotografie, stary budzik, różne afisze sprzed dziesiątek lat - to tylko niektóre znaleziska Piotra. Dla niego najważniejsze jest jednak to, że ocala je od zapomnienia. Gdyby ich nie znalazł pewnie zaginęłyby pod hałdami gruzu.
- Staram sie ratować to co ginie, dlatego, że miasto czyli tzw. "urzędniki" mają to "gdzieś" - mówi Piotr Grygoruk. - Muzea proszą o pamiątki sprzed wojny, ale nikt nie chce ich specjalnie poszukać - dodaje. 
Co roku tysiące pamiątek z Powstania i wojny są niszczone dlatego, że nikt ich nie znalazł, nikt ich nie szukał, a budynek się wyburza.

Miłością do Warszawy i do historii zaraził Piotra jego dziadek, który pozostawił mu też wiele pamiątek - albumów, książek historycznych, a w nich, notatki na marginesach. Te zapiski to dziś dla Piotra niezwykłe źródło informacji o dawnej Warszawie i warszawiakach.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Zapiski dziadka".

Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(pj/kd)

Czytaj także

Neony wprawiały miasto w ruch

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 13:30
W czasach PRL-u Warszawa miała około 2 tysiące neonów. Dzisiaj wiele z nich szpeci elewacje. Są jednak zapaleńcy, którzy rekonstruują stare neony i chcą je pokazywać w galeriach i muzeach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa domem Węgra

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 13:18
Gabor spędził nad Wisłą lata dzieciństwa, potem przeniósł do swojej ojczyzny, na Węgry. Ale już jako dziecko podjął decyzję, że musi wrócić do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kod Żoliborza z dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 13:10
Trzy osoby mogą mieć w sobie siłę, by namówić pół Żoliborza do snucia opowieści z dawnych lat. "Kod pokoleń" łączy pokolenia żoliborzan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotoplastikon - miejsce z duszą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:44
W zbiorach warszawskiego fotoplastikonu znajduje się ponad 5000 zdjęć, od tych upamiętniających otwarcie Kanału Sueskiego, aż poprzez Warszawę na przełomie wieków.
rozwiń zwiń