Zapłacimy mniej za wynajem mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 15:30
Wynajem mieszkania w Polsce, szczególnie w największych miastach, oznacza bardzo duże koszty. Być może sytuacja zmieni się po wejściu w życie projektu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Audio
  • Po wprowadzeniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego 20 tysięcy mieszkań na wynajem, sytuacja na rynku powinna ulec zmianie na korzyść wynajmujących (Czwórka/4 do 4)
Zapłacimy mniej za wynajem mieszkania?
Foto: Mtaylor848/Wikimedia Commons/lic. CC

Wg danych Eurostatu w Polsce tylko 4 proc. obywateli wynajmuje mieszkania. W Danii ten wskaźnik to 35 proc., w Niemczech ponad 40 proc. - W Polsce wynajem często jest rozwiązaniem bardzo drogim, a szczególnie teraz, gdy stopy procentowe są rekordowo niskie - opowiada Bartosz Turek, analityk branży nieruchomości. - Często okazuje się, że gdy porównamy cenę wynajmu z kwotą, jaką byśmy płacili co miesiąc, kupując to mieszkanie na kredyt, to wynajem jest droższy. Dla porównania: w Berlinie, jeśli ktoś zarabia tyle, ile wynosi tamtejsza średnia i chciałby wynająć 30-metrową kawalerkę, to na ten cel wydałby tylko niewielką część wynagrodzenia. U nas to pochłania czasem nawet połowę!
Jedną z przyczyn tak wysokich cen za wynajem jest mała podaż mieszkania. Może to zmienić wprowadzenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rynek 20 tysięcy mieszkań. - Stawki, które zaproponuje fundudsz rzeczywiście mogą być bardziej atrakcyjne i jest szansa, że potencjalni nabywcy na tym skorzystają. Nie oszukujmy się jednak - oferta BGK to jest cały czas kropla w morzu potrzeb - chłodzi nastroje Turek.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkanie (nie) dla każdego

Ekspert "4 do 4" dostrzega też inne plusy, jakie niesie propozycja BGK. - Może w końcu zostaną ujednolicone standardy wynajmowanych mieszkań, jak również wprowadzony zostanie ogólny wzór umów ich zawarcia. Obecnie często zdarza się tak, że ściąga się je z internetu, przygotowuje na kolanie, bez ładu i potem stanowią punkt sporu między najemcą i właścicielem mieszkania.
Na koniec niestety mniej wesoła informacja: nie wiadomo, kiedy program wejdzie w życie i ceny zaczną spadać.
(ac/kd)

Czytaj także

Poznań chce zatrzymać zdolnych absolwentów mieszkaniami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 17:10
Urzędy polskich metropolii coraz częściej starają się powstrzymać młodych mieszkańców przed wyjazdem za chlebem do innych miast czy też za granicę. Ciekawa inicjatywa realizowana jest w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie odwlekajmy życia na własny rachunek

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 15:30
Coraz dłużej mieszkamy z rodzicami, odwlekając życie na własny rachunek. To zła tendencja. - Nasi pradziadowie przewracają się w grobie, widząc co się dzieje - mówi Jarek Żyliński, psycholog wychowawczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie za opiekę na starość? To możliwe, ale ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 18:00
Boisz się, że nikt nie poda ci przysłowiowej szklanki wody, kiedy się zestarzejesz? Możesz kogoś zobowiązać do opieki, w zamian oferując mieszkanie. Ale uważaj, nim spiszesz tzw. umowę dożywotnią sprawdź, jakie ryzyko się z tym wiąże. Gość radiowej Jedynki, prawnik Bartosz Bator, radził, na co należy zwrócić uwagę zrzekając się prawa do lokalu w takiej formie.
rozwiń zwiń