Jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniała się Polska?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 12:00
10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej obchodziliśmy bardzo hucznie. Przed nami 25-lecie powstania III RP i rocznica przeprowadzenia w naszym kraju wolnych wyborów. Co oba te kroki milowe zmieniły w świadomości Polaków?
Audio
  • Anna Radwan, Krzysztof Martyniak i Michał Sułtowski o tym, co udało się osiągnąć Polsce w ciągu ostatnich lat (Czwórka/4 do 4)
  • Polska 10 lat w Unii Europejskiej. Co się zmieniło? (Czwórka/4 do 4)
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli
Budynek Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: Sylwia Mróz/PR

Gdy w 1989 roku organizowaliśmy wybory parlamentarne nie wyobrażaliśmy sobie nawet, jak w przyszłości może wyglądać nasz kraj. Jak przyznają eksperci, mieliśmy jednak wówczas ogromne nadzieje. - W latach 80. wiedzieliśmy, jak wygląda życie na Zachodzie, wiedzieliśmy też, że chcemy na Zachód, a nie na Wschód - mówi Krzysztof Martyniak, socjolog. - Niestety jednak dziś, 25 lat po wyborach i 10 lat po wejściu do Unii Europejskiej, Zachód nadal jest wymarzoną "wyspą", do której dążymy i na którą jeździmy zarabiać.

Jak dodaje gość "4 do 4", z drugiej strony, gdy patrzymy w prawo, na Ukrainę bądź Białoruś, widzimy, że przez ten czas w Polsce wiele się zmieniło. Dlatego, jak przyznaje Anna Radwan z Fundacji Schumanna, warto pamiętać, od czego zaczynaliśmy naszą obecność w Europie i jakie było nasze nastawienie do Unii w 2004 roku. - Wówczas byliśmy przekonani, że choć dla Polski to wielki projekt, indywidualnie skorzystają na tym posunięciu dopiero kolejne pokolenia, nasze dzieci i wnuki - mówi Radwan w Czwórce. - Tymczasem dziś okazuje się jednak, że już w ciągu 10 lat udało nam się wiele osiągnąć.

Anna
Anna Radwan, Krzysztof Martyniak i Michał Sułtowski/fot. W Kusiński

Tymczasem młodym ludziom, wychowanym po 1989 roku, wciąż dużo się w naszym kraju nie podoba. - To pokolenie, które przez lata żyło wielką obietnicą, UE była naszą "ostatnią utopią", horyzontem, za którym miało być już dobrze - mówi Michał Sułtowski, reprezentujący "Krytykę polityczną". - Ten wzorzec jednak zaczął być kwestionowany na samym Zachodzie, dlatego u nas również zaczął się sypać.

By dowiedzieć się więcej zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "4 do 4".

(kd/kul)

Czytaj także

"Powstanie Warszawskie" - film, który przeniesie cię w czasie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:00
To ma być fenomen na skalę światową. "Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Schuman. Jeden z ojców zjednoczonej Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 05:30
Francuski polityk chociaż nie miał charyzmy przywódcy i męża stanu, to wywarł ogromny wpływ na losy i oblicze powojennej Europy. 61 lat temu zmarł Robert Schuman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10-lecie Polski w UE. Co udało się nam osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 12:00
1 maja mija 10 lat od akcesji Polski do Unii Europejskiej. Co się zmieniło? "Infrastruktura, orliki, biblioteki na obszarach wiejskich" - wymieniają słuchacze Czwórki. Inni cieszą się, że wciąż nie mamy europejskiej waluty. Wszyscy jednak przyznają zgodnie, że dziś nasz kraj wygląda już zupełnie inaczej niż w 2004 roku.
rozwiń zwiń