Polacy słabo znają język polski

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 18:55
Znajomość języków obcych to dziś norma. Żeby znaleźć dobrą pracę, po angielsku mówić trzeba, a najlepiej znać drugi język obcy. Kłopot jest wtedy gdy zaczynamy mówić po polsku.
Polacy słabo znają język polski
Foto: Glowimages.com

Słownik przeciętnego Polaka jest bardzo ubogi. W dużym przybliżeniu przeciętny Polak czynnie zna (czyli używa w wypowiedziach) nie więcej niż kilkanaście tysięcy słów, natomiast biernie (rozumie, ale nie używa) – ok. 30 tysięcy słów. Badania filologów z Uniwersytetu w Białymstoku wykazują, że wystarczy znajomość 1200 najczęściej używanych słów w języku polskim, by móc zacząć się nim posługiwać.

Znajomość, a może nieznajomość polskiego nie sprowadza się tylko do znajomości słów. Polacy nie potrafią ich poprawnie odmieniać, a zamiast poprawnej polszczyzny, w naszych ustach goszczą przekleństwa, wyrażenia slangowe i kalki językowe.

Więcej o temacie we wtorek 17 czerwca w "4 do 4". Początek audycji o 13.00.

hd, ac

Czytaj także

Ocalić od zapomnienia język wilamowski

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
Bartek Chromik uczy się wymysiöeryś, czyli języka wilamowskiego. O tym, jak trudna to sztuka, możemy dowiedzieć się z reportażu Beaty Kwiatkowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

18. Piknik Naukowy przeszedł już do historii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 17:07
Za nami osiemnasta edycja Pikniku Naukowego. Cieszy się on niezmiennie ogromną popularnością. - Nie wszyscy na początku wierzyli, że ten projekt ma szansę powodzenia i może się udać - wspomina w Czwórce Robert Firmhofer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat wolności w Polsce. Najważniejsze momenty

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:20
Co zmieniło się w naszym kraju po 4 czerwca 1989 roku? Z jakimi wydarzeniami będzie się nam kojarzył ten okres? Kto jest symbolem nowej, wolnej Polski? Posłuchajcie wspomnień dziennikarzy Polskiego Radia oraz wybitnych postaci świata sztuki, kultury, polityki i finansów.
rozwiń zwiń