X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ubóstwo językowe Polaków. Nasza mowa ojczysta powoli umiera?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:00
Znajomość języków obcych to dziś norma. Problem pojawia się jednak, gdy przyjdzie nam mówić po polsku. Okazuje się, że słownik przeciętnego Polaka jest bardzo ubogi, a słów, które znamy, nie zawsze potrafimy właściwie używać.
Audio
  • Izabela Winiarska-Górska i Paulina Mikuła o polskich błędach językowych i sposobach na to, jak pielęgnować poprawną polszczyznę (Czwórka/4 do 4)
  • Co oznaczają słowa efektowny, formować i monitować? - sonda (Czwórka/4 do 4)
Ubóstwo językowe Polaków. Nasza mowa ojczysta powoli umiera?
Foto: Glow Images/East News

Przeciętny Polak czynnie zna, czyli używa w wypowiedziach, nie więcej niż kilkanaście tysięcy słów, natomiast rozumie, ale nie używa - ok. 30 tysięcy słów - wynika z różnych badań. Osoby, które mogą biernie znać nawet 100 tysięcy słów, stanowią wyjątki. Żeby zweryfikować te dane dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek spytał przechodniów na jednej ze stołecznych ulic, m.in. o to, co oznacza słowo "efektowny". Odpowiedzi były zaskakujące. - Dający dobry efekt - mówi jeden z nich. - Taki, który potrafi wykorzystać swoje siły i potencjał - przekonuje inny. Kolejni odpowiadali: skuteczny, rzucający się w oczy, spełniający oczekiwania, właściwy, odpowiedni.

Nieznajomość języka polskiego nie sprowadza się jednak tylko do nieznajomości słów. Polacy nie potrafią ich właściwie odmieniać, a zamiast poprawnej polszczyzny, w naszych ustach goszczą wyrażenia slangowe i kalki językowe.

Czytaj także Prof. Bralczyk: za językiem kryje się cały świat <<<

Początki języka polskiego datuje się umownie na X w. - Każda epoka w języku jest chwilą. Dziś ma miejsce jedna z takich "chwil". Ona trwa, ale kiedyś się zmieni - mówi Izabela Winiarska - Górska, historyk języka. - Problem polega na tym, że choć słownictwo nam się rozrasta, nie posługujemy się nim na co dzień. Używamy coraz mniej słów.

Przez setki lat nasza mowa ewoluowała i zmieniała się. Dziś jednak Polacy używają języka ojczystego coraz bardziej niedbale, nierzadko mają problem z doborem określeń, by wyrazić swoją myśl. Zaś słów, uznanych powszechnie za wulgarne, używają w nadmiarze. Czy to oznacza, że język, który przetrwał ponad tysiąc lat, powoli umiera?

Paulina
Paulina Mikuła, Izabela Winiarska-Górska
i Krzysztof Grzybowski/fot. screen wideo

- Na nasz język wpływ ma tempo, w jakim żyjemy. Czasu mamy coraz mniej, a internet sprawił, że informacje muszą być coraz krótsze, precyzyjne - mówi Paulina Mikuła, autorka bloga językowego. - Staramy się do tego dostosować i szukamy sposobów, by powiedzieć jak najwięcej jak najszybciej.

Jednym z zabawnych, a niestety często popełnianych błędów przez Polaków jest mylenie słowa "bynajmniej" z "przynajmniej" i używanie tego pierwszego w przeróżnych, nierzadko błędnych, kontekstach.

Jakie jeszcze błędy popełniają nasi rodacy, kiedy należy używać slowa "witam" i co zrobić, by piękno języka polskiego nie zostało zaprzepaszczone przez hipsterów, którzy zajmują się "dizajnem" i dbają o dobry "luk", albo menedżerów, spędzających dni na "brifingach" i "mitingach"? Zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "4 do 4".

kd, ac

Komentarze7
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
lidias822015-12-13 21:20 Zgłoś
Ogromnie razi zwrot kierowany do pani prof. Izabeli Winiarskiej-Górskiej użyty przez prowadzącego audycję. "Pani Izabelo"? To i niestosowne, i niegrzeczne wręcz.
lidias822015-12-13 21:16 Zgłoś
Ogromnie razi zwrot kierowany do pani prof. Izabeli Winiarskiej-Górskiej użyty przez prowadzącego audycję. "Pani Izabelo"? To i niestosowne, i niegrzeczne wręcz.
szeleszczyciel2014-06-18 00:53 Zgłoś
Dziennikarz pytał przechodniów o jakieś francuskie słowo? A po co?! Mógł był zapytać o polskie. Jest wiele polskich słów, które nie dawno zniknęły, zastąpione zostały przeważnie angielskimi.
szeleszczyciel2014-06-18 00:49 Zgłoś
Marek Belka wczoraj śmiał się z tych, co go podsłuchiwali, że jego słowo "piwotalne" przeinaczyli na jakieś... "biwotalne". Szydził, że takie prostaki, że nie rozumieją, a na to dziennikarka pyta Marka Belkę: - A co to? Od czego to jest? - No, od "pivot", od osi! Dziennikarka i ja myśleliśmy, że od piwa, bo Belka z Kamińskim w gospodzie u Sowy siedzieli, piwo pili... Patrz, taki niby uczony ten Belka, po świecie jeździ, dużo zarabia, a tak polski język kaleczy jakimś czymś takim dziwnym ("pivot").
szeleszczyciel2014-06-18 00:43 Zgłoś
Jeszcze są godni szacunku; pani Danuta Żelechowska i pan Jan Zagozda, ale oni zepchnięci w samą głębię nocy, gdy radiosłuchacze śpią.
szeleszczyciel2014-06-17 23:56 Zgłoś
Jest jedna, jedyna dziennikarka polska, która mówi pięknie, aż miło jej słuchać; to Renata Witman, ale ona, zdaje się, na Litwie mieszka i rzadko ją słychać.
szeleszczyciel2014-06-17 23:28 Zgłoś
Tyle razy proszę, upominam pracowników polskiego radia o czynną ochronę polskiego języka i walkę ze szkodnikami, a pracownicy tylko potrafią usuwać moje wpisy. ...

Czytaj także

Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:00
Wbrew powszechnej opinii polscy gimnazjaliści okazali się być jednymi z najlepszych w przeprowadzanym na całym świecie teście wiedzy 15-latków. Tylko czy to na pewno dowód na to, że polepszyła się jakość naszej edukacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrywa się rankingi na najlepszą szkołę?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 15:00
- Robiąc takie zestawienia bierze się pod uwagę zarówno sukcesy olimpijskie uczniów, jak i ich wyniki na egzaminach maturalnych - mówi Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uniwersytet Jagielloński kończy... 650 lat!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
Codziennie zaglądamy na Uniwersytet Jagielloński, by pokazać Wam jak wygląda jego życie codzienne.
rozwiń zwiń