Polacy żyją ekologicznie? "Staramy się"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 12:00
Jak przyznaje Anna Ogniewska z Greenpeace, świadomość ekologiczna Polaków rośnie. - Chcemy żyć w czystym środowisku, oddychać czystym powietrzem. Zajmujemy się tym, by nasze otoczenie było czyste, by zachować nasze piękne polskie krajobrazy - mówi ekspertka.
Audio
  • Jakie ekologiczne atrakcje czekają na fanów muzyki podczas tegorocznego Przystanku Woodstock? (Czwórka/4 do 4)
  • Anna Ogniewska o tym, jak możemy chronić przyrodę wokół nas każdego dnia (Czwórka/4 do 4)
  • Czy Polacy żyją ekologicznie? - materiał reporterski Anny Depczyńskiej (Czwórka/4 do 4)
Polacy żyją ekologicznie? Staramy się
Foto: Glow Images/East News

- Badania pokazują, że dla 63 proc. Polaków ekologia to ważny temat - przekonuje Eleonora Wołczecka-Metyk, brand training manager. - Polacy używają toreb wielokrotnego użytku, butelek, kubków do kawy, a także pieluchy ekologiczne.

Do działań proekologicznych swoją cegiełkę dokładają także słuchacze Czwórki. - Zbieramy puszki, makulaturę, segregujemy śmieci, baterie wyrzucamy do specjalnych pojemników - opowiadają w naszej sondzie.

Czytaj także: Polskie góry zamknięte dla turystów? "Tatrom grozi rozdeptanie" <<<

Co jeszcze możemy zrobić, by pomagać naturze? - Ekologiczne rolnictwo, zmniejszenie zużycia pestycydów i wycinki lasów - wymienia Ogniewska i przyznaje, że polskie prawo nie sprzyja ekologii. - Nie można się jednak załamywać i mówić, że wszystko jest nie tak. Trzeba po prostu zacząć działać, dawać dobry przykład. Jeśli ludzie zobaczą, że ich sąsiad może mieć darmowy prąd ze słońca, być może sami dojdą do wniosku, że chcą zamontować takie instalacje w swoich domach.

Anna
Anna Ogniewska i Krzystof Grzybowski w Czwórce/ fot. Wojciech Kusiński

Warto jednak pamiętać o ekologicznych założeniach nawet będąc poza domem, na przykład wyjeżdżając na muzyczne festiwale. Na tegorocznym Przystanku Woodstock na fanów muzyki czekać ma ekologiczna wioska. - W każdej chwili będzie można podejść, by zapoznać się z technologiami odnawialnymi i na przykład naładować telefon prądem, pochodzącym ze słońca - przekonuje Robert Ceglicki, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Czytaj także: Polskie pszczoły na wymarciu. Jak je ratować? <<<

Z okazji 10-lecia istnienia organizacja Greenpeace organizuje konkurs "Energia Odnawialna", dla wszystkich Polaków, którzy chcą dzielić się pozytywną energią. Jak i dlaczego warto oszczędzać energię? Zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "4 do 4”.

kd, ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia Woodstock
Czytaj także

Jan Tomaszewski: recycling przydaje się także w piłce nożnej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 12:12
Jak twierdzi legendarna futbolu Jan Tomaszewski, do ponownego wykorzystania nadaje się właściwie wszystko. Nawet sami... piłkarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żółwie błotne - chrońmy skarb Polesia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 22:00
Polesie to kraina słynąca z pięknych lasów i licznych zbiorników wodnych. Prawdziwym skarbem tego regionu są żółwie błotne, jedyne, które żyją na wolności w naszym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przystanek Woodstock - "festiwal największych emocji"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 09:00
- 20 lat Przystanku Woodstock pokazuje, jak zmieniały się polska scena muzyczna i polska mentalność - mówi Krzysiek Dobies. - W pierwszej edycji uczestniczyło około 30 tysięcy osób. W 2011 roku, w Kostrzynie, bawiło się 700 tysięcy.
rozwiń zwiń