"Rzeczywistość" marzeń sennych

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 18:49
Świadomy sen - prawda czy mit? Jeśli o czymś intensywnie myślimy, pojawi się to w naszych snach - mówi ekspert, gość "Magazynu".
Audio

Czy można wkraść się w cudzy sen, czy jest to jedynie fantazja producentów filmu "Incepcja"? Na to i inne pytania odpowiadał w środowym "Magazynie" Michał Skalski, specjalista z Warszawskiej Poradni Leczenia Zaburzeń Snu

– Mamy wpływ na to, co nam się przyśni. Jeśli o czymś intensywnie myślimy, bez względu na to, jakiej dziedziny życia to dotyczy, prawdopodobnie pojawi się w naszych snach – zapewnia Michał Skalski. Na treść snu składają się nie tylko nasze doświadczenia i wyobrażenia, ale także rzeczy, które drzemią w naszej podświadomości – podkreśla ekspert.

W czasie snu mózg nie zasypia. "Śpiący" mózg kontroluje rzeczywistość, która nas otacza. Wszystkie nietypowe dźwięki i odgłosy, niepokojące dla nas hałasy, które świadczą o najmniejszym niebezpieczeństwie, są przez niego wychwytywane.

Każdy z nas ma swoje preferencje dotyczące długości i pory snu. Często są to uwarunkowania genetyczne. Współcześnie nie żyjemy jednak zgodnie z zegarem biologicznym, nasz sen dostosowujemy do uwarunkowań społecznych i zawodowych. Dlatego najważniejsze, by zasypiać w stanie zrelaksowanym – podkreśla specjalista.

 

Am

Czytaj także

Kiedy rozum śpi...

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 17:15
Charyzmatyczni uzdrowiciele potrafią u swoich zwolenników wyłączać obszary mózgu odpowiedzialne za sceptycyzm i czujność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cały kosmos - w garstce ziemi

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 18:29
Zapraszamy na przegląd wrześniowego numeru magazynu "Focus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowy sabat czarownic

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 16:26
Palenie czarownic na stosach miało w Europie długą tradycję. Kim były „czarownice”? Gościem „Zostaw wiadomość” 23 sierpnia był historyk Tomasz Wiślicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poranek" z Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 10:23
Młodzieńcze fascynacje muzyczne Borysa Szyca i "Ławeczka Tuwima", czyli… "Poranek" z Łodzią w roli głównej!
rozwiń zwiń