Naga prawda o polskim hip-hopie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 15:30
Hip-hop w Polsce nie miał okazji normalnie rozkwitnąć, skoro castingowe zespoły przejęły schedę po tych prawdziwych – mówi weteran hip-hopowej sceny Waldemar Wall-E Kasta.
Audio

Nagrałem album, który w moim rozumieniu mówi prawdę o tym, jak wygląda polski hip-hop i jak postrzegam swój powrót na tę scenę – mówi Waldemar Wall-E Kasta, którego płyta "Prawda naga" ukazała się pod patronatem Czwórki. Od 28 marca do 1 kwietnia album Kasty można wygrać na naszej antenie!!!

Artysta podkreśla, że jego muzyka to "hip-hop dla dojrzałych": bezkompromisowy w warstwie tekstowej, "dopieszczony" w warstwie muzycznej. Nie ma przy tym złudzeń: taka muzyka nie mieści się w nurcie rodzimego hip-hopowego mainstreamu. – Głęboko wierzę, że albumy emocjonalne, koncept-albumy, o tym, co naprawdę myślisz, nie cieszą się największym powodzeniem. Dziś na ogół kalkulujemy swoją twórczość, robi tak wielu moich kolegów. Nie zamierzam się wywyższać, po prostu robię ukłon w stronę czasów, w których to nie chłodna kalkulacja decydowała, że robisz albumy – deklaruje gość Justyny Dżbik.

W dorobku płytowym Kasty pomiędzy wydaną w 2003 roku płytą "Kastatomy" a "13" z 2009 roku widać sporą lukę. Co sprawiło, że artysta, mający skądinąd wiele do powiedzenia, milczał przez większą część minionej dekady? – Wyemigrowałem. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że obraziłem się na polską scenę – mówi Kasta. Zdaniem artysty, "niedojrzali emocjonalnie młodzi ludzie” zmienili kulturę hip-hopową w "tanią szmirę". – Podając ten kanon mediom, wyeksploatowali ten kanał dystrybucyjny i media się na nas trochę obraziły – tłumaczy gość Czwórki.

Czy zatem polski hip-hop się "zeszmacił"? – Hip-hop w Polsce nie miał okazji normalnie zakwitnąć, skoro castingowe zespoły przejęły schedę po tych prawdziwych – puentuje swą ponurą diagnozę Kasta.

W muzyce najważniejsza jest autentyczność, podkreśla Kasta. Nawet jeśli artysta "szyje" swoją muzykę wykorzystując fragmenty (sample) gotowych utworów innych wykonawców, ważne jest, by w warstwie tekstowej piosenek dominował "porażający realizm" – mówi gość Czwórki.

Więcej o polskiej scenie hip-hopowej według Kasty i o historii powstania płyty "Prawda naga" usłyszysz w rozmowie z audycji "Pod Lupą". Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Justyna Dżbik

Czytaj także

"Prawda naga" - płyta Kasty do wygrania w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2011 10:06
Charyzmatyczny raper powraca z nowym albumem. Czwórka poleca!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa płyta VNM-a już jest!

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 07:47
Album "De Nekst Best" ukazuje się pod patronatem Czwórki. Gorąco polecamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"21 Gramów" - come back Szada Akrobaty!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:50
Nowy album jednego z trzech filarów 3W to 74 minuty bezlitosnego, surowego hip-hopu. Płytę poleca Czwórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Strokes wydają nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 14:29
Już 21 marca do sklepów trafi czwarty krążek amerykańskiej grupy The Strokes zatytułowany "Angels".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bunio: Nie jestem rycerzem undergroundu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 16:41
Graliśmy na różnych eventach, jakichś dziwnych galach. Dopóki nikt nie ingeruje nam w "art", nie ma problemu – mówi gitarzysta i wokalista alternatywnej formacji D4D.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GrubSon w trasie i w "Czterech: Gramach!" - Zobacz wideo i zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 12:00
Promujący wydaną pod patronatem Czwórki płytę "Coś więcej niż muzyka" raper wystąpił 17 lutego w audycji „Cztery: Gramy!”. Dzień później zagrał koncert w warszawskim klubie Harlem. Zobacz wideo i zdjęcia!
rozwiń zwiń