Polskie Radio
Section05
Niger

Francja wycofa żołnierzy z Nigru. Ekspert: Rosjanie próbują nawiązać współpracę z huntą

Francja wycofuje swoje wojska z Nigru i traci wpływy nie tylko w tym kraju, ale również w kilku pozostałych byłych koloniach. - Rosjanie starają się eliminować francuskie wpływy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Kuczyński, publicysta portalu i.pl i autor m.in. książki "Wagnerowcy. Psy wojny Putina".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Afryka Francja Niger Rosja

Macron zapowiedział wycofanie francuskich wojsk z Nigru. Kraj opuści również ambasador

Francja wycofa swoich żołnierzy z Nigru. Poinformował o tym w wywiadzie telewizyjnym francuski prezydent Emmanuel Macron. Niger był dotychczas kluczowym sojusznikiem Paryża w walce z dżihadystami w Sahelu, ale relacje francusko-nigerskie pogorszyły się pod koniec lipca, po tym, jak władzę przejęła tam wojskowa junta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Francja Emmanuel Macron Niger wojsko protest zamach

Niepokojący raport brukselskiego instytutu. Zagrożone łańcuchy dostaw z Afryki do Europy

Instytut Eurointelligence wskazuje w analizie, że destabilizacja w państwach afrykańskich wpływa bezpośrednio na europejską gospodarkę. Po zamachu stanu w Nigrze pod znakiem zapytania są dostawy uranu do Francji. Podobnie niepokoi sytuacja polityczna w Gabonie, który jest znaczącym eskorterem manganu i ropy naftowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niger gabon Afryka migracja zamach GOSPODARKA

PR24 Handel ludźmi, terroryzm, Grupa Wagnera. Prof. Zajączkowski wskazuje kontekst puczu w Nigrze

- To, co się dzieje w Afryce, może mieć konsekwencje także dla Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego UW. Pytany o powody zaniepokojenia państw Zachodu sytuacją w Nigrze, wskazał m.in. na możliwą działalność w tym kraju Grupy Wagnera, a także na terroryzm i poczynania handlarzy ludźmi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Niger Grupa Wagnera terroryzm imigracja

Reakcje świata na pucz w Nigrze. Ekspert: sankcje i interwencja zbrojna są realne

Świat przygląda się sytuacji w Nigrze po zamachu stanu. Tamtejsze wojsko ogłosiło, że przejmuje władzę i uwięziło demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma. Przekazano również, że juntą kieruje gen. Abdourahamane Tchiani. Sam Niger, poza współpracą z Francją, to państwo ważne strategicznie dla państw Zachodu, m.in. ze względu na złoża uranu, amerykańskie bazy wojskowe i przebiegające tamtędy szlaki migracyjne.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Afryka Niger