Co pierwsze? Treść czy ilustracja?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 17:49
"Ania z Zielonego Wzgórza", "Muminki", "Chłopcy z Placu Broni", te tytuły zna praktycznie każdy. A czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje ilustracja? Co jest pierwsze? Treść czy ilustracja?
Audio

- Wiele zależy od tego, czy robimy opracowanie do naszych książek, czy współpracujemy z innym autorem tekstu. Jeśli sami piszemy, to jednocześnie tworzymy treść i obrazki, aby jedno drugiego nie dublowało. Są dwa języki: obrazu i słowa, które wspólnie mają opowiedzieć historię. Obraz nie może tylko dopowiadać tego co wyraża słowo - mówi w programie "Pod Lupą" Daniel Mizieliński z Hipopotam Studio.

Zdarza się, że w książkach dla dzieci są dość brutalne obrazki. Na stronie Hipopotam Studio też można takie znaleźć. - Krwi tam nie ma - odpiera zarzut Mizieliński.  Może dobrym sposobem, aby uniknąć kontrowersyjnych sytuacji, byłoby pokazywanie na bieżąco ilustracji dzieciom podczas procesu powstawania książki? - Testy są, ale gdy cała książka jest już gotowa - dodał Mizieliński.

A jak się zmieniają trendy jeśli chodzi o powstawanie ilustracji? Czy są jakieś wzorce? - Mam swoje ulubione nurty. Wiele zależy od tego kto prowadzi pracownię. Kto od kogo się uczy. Agata Dudek czy Marta Ignerska mają bardzo wyraźny styl. Na pewno nas wszystkich wyróżnia to, że staramy się nie udawać rzeczywistości tylko ją wzbogacać - mówi Mizieliński.

Hipopotam Studio niebawem wyda koleją pozycję. - To książka nad, którą pracowaliśmy od dwóch lat. Skończymy w lutym. Na pewno ukaże się ona w tym roku - dodał Mizieliński.

Więcej na temat powstawania ilustracji dowiesz się słuchając rozmowy z Danielem Mizielińskim w audycji "Pod Lupą".

MF

Zobacz więcej na temat: patronat dzieci KSIĄŻKA

Czytaj także

72 książki walczą o nagrodę im. Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 20:44
Dziesięć tytułów nominowanych do nagrody poznamy 5 marca, piątkę finalistów - w kwietniu, a laureata - 11 maja w drugim dniu III Warszawskich Targów Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwe życie policjanta i jego "cena za honor"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 11:50
Ponury klimat i żmudna praca polskiego funkcjonariusza - bez koloryzowania, nakładania zbędnych filtrów. To nowa ksiązka eksgliny, Piotra Pochuro, który był gościem Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupić książkę, to nie znaczy ją przeczytać

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 19:10
Prof. Henryk Domański (socjolog): Pod względem czytelnictwa książek i prasy należymy do średniej europejskiej.
rozwiń zwiń