Dlaczego warto skierować swój dom w stronę słońca?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 18:50
Już dawno temu mawiano, że domy należy budować w harmonii z naturą. Jak się okazuje, wcale nietrudno to osiągnąć, stosując metody architektury wedyjskiej, która "podąża za słońcem".
Audio
  • Rozmowa z Wojciechem Skalskim
  • Jak sie mieszka w "wedyjskim domu"? - materiał Błażeja Prośniewskiego

- Najważniejszy wpływ na życie na Ziemi ma przecież Słońce – tłumaczy architekt, Wojciech Skalski, który od 40 lat mieszka w Finlandii, ale pracuje i żyje w Holandii i tam działa w Instytucie Wedyjskiego Planowania Miast. – Bez jego promieni nie byłoby na Ziemi życia w ogóle. Ważny jest też porządek kosmosu i wpływ księżyca na nas. To nasze środowisko.

Zdaniem gościa Czwórki już od tysięcy lat starano się planować budowę świątyń, kamienic i całych miast , by zachowany był kosmiczny porządek i harmonię natury. – Tamci architekci studiowali wręcz to, jak buduje stwórca – mówi Skalski. – Zasady matematyczne i geometryczne, które występują w przyrodzie np. struktura kwiatu, czy płatka śniegu. W takich elementach jest dużo mądrości, którą warto przenosić na nasz grunt i wykorzystywać przy tworzeniu struktur budynków.

W świecie rządzonym przez architekturę wedyjską króluje zieleń. – To ważny element, bo daje człowiekowi witalność i poczucie kontaktu z przyrodą – tłumaczy Skalski. – W środku miasta zorganizowanie takiej przestrzeni jest trudne, ale zieleń można również wykorzystać wewnątrz domu.

Warto też orientować budowany gmach na wschód, choć, zdaniem gościa Czwórki, w większych miastach to także bywa problematyczne, bo większość ulic rozchodzi się w przypadkowych kierunkach. – Prawie każde centrum w starszych miastach było uporządkowane i budowane na planie prostokąta  – mówi Skalski. – Z czasem te średniowieczne i renesansowe centra otoczone zostały chaotyczną zabudową. Ale jeśli plan ulic skoordynowany z głównymi kierunkami świata, bardzo łatwo jest zorientować każdy dom. Prawidłowo, czyli na wchód, albo na północ.

Co dzieje się z mieszkańcami, jeśli dom jest nieprawidłowo zbudowany? Jak zmienić otoczenie, by nasz organizm lepiej funkcjonował w środowisku, w którym spędzamy najwięcej czasu? Wszystkiego dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Pod lupą".

(kd)

Czytaj także

Skanują kościół św. Anny. Komputer pomoże w naprawach

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 10:00
Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotowuje trójwymiarowe skany warszawskiego kościoła Św. Anny. Umożliwią zidentyfikowanie wszystkich pęknięć murów budowli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa to muzeum!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 10:09
Zwiedzanie bez biletów, gablotek i ścian? Muzeum warszawskiej architektury modernistycznej nie posiada budynku. Spotkamy je w przestrzeni miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe perły polskiej architektury

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 14:41
- Ta książka pokazuje jak mogłoby być gdybyśmy się zdecydowali na odważniejsze budownictwo – mówiła w Czwórce Agnieszka Rumińska, autorka książki poświęconej najbardziej oryginalnym budowlom powstałym w Polsce w ciągu ostatniej dekady.
rozwiń zwiń