Prawo chroni zdjęcia umieszczane w sieci. Nie daj się okraść!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 17:56
- Prawo autorskie w Polsce jest często "obchodzone na około" – tłumaczy ekspert. – Zdjęcia są po prostu ściągane z internetu do różnego typu publikacji, np. prac magisterskich. Nikt za nie nie płaci, bo częasto ludzie nie zdają sobie sprawy, że powinni to robić.
Audio
  • Czy prawo autorskie w sieci istnieje? - materiał Katarzyny Węsierskiej
  • Rozmowa z Przemysławem Pokryckim

Zdjęcia w Polsce najczęściej wykorzystywane są bezprawnie poprzez anonimowe ściąganie ich z sieci i wrzucanie do różnych internetowych serwisów. Zdaniem gościa Czwórki, Przemysława Pokryckiego, fotoreportera i współzałożyciela fundacji .doc., taki stan rzeczy wynika głównie z niewiedzy tych, którzy łamią prawo.

Tymczasem, zdaniem naszego eksperta, każdorazowo powinno się sprawdzić licencję na wykorzystanie zdjęcia.  To nie jest drogie, ceny sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, więc większość osób stać na zapłacenie fotografowi honorarium za zdjęcie, z którego chcą skorzystać.

Jak to zrobić? Wystarczy po prostu zgłosić się do autora z pytaniem, czy ten zgadza się na publikację zdjęcia. – Większość autorów z pewnością wyrazi zgodę, zwłaszcza, jeśli chodzi o naukowe wykorzystanie fotografii – tłumaczy Pokrycki. – Potem po prostu podpisujemy umowę i  w ten sposób kupujemy licencję.

Dziś w Polsce o prawa osób robiących zdjęcia dba m. in. Stowarzyszenie Fotoreporterów, które powstało rok temu, a także agencje fotograficzne.

Więcej o tym, jak działają agencje fotograficzne i czy prawo fotografów do ochrony własnych dzieł rzeczywiście jest w Polsce właściwie chronione, a także, co czeka nas, jeśli nie zastosujemy się do litery prawa i zwyczajnie dopuścimy się kradzieży zdjęć dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Przemysławem Pokryckim i materiału reporterskiego Katarzyny Węsierskiej.

(kd)

Zobacz więcej na temat: fotografia POLSKA internet
Czytaj także

Tomasz Lazar: Zrobienie tego zdjęcia to był impuls

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 14:16
Lazar zdobył drugą nagrodę podczas World Press Photo 2012 w kategorii "People of the News". - Zobaczyłem z jakimi emocjami krzyczy ta dziewczyna i postanowiłem to uwiecznić - opowiadał fotograf w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na zdjęciach też można usłyszeć muzykę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 11:23
Niezależne Stowarzyszenie Studentów zorganizowało ogólnopolski konkurs fotograficzny "Uchwyć muzykę". – Przed uczestnikami trudne, ale wykonalne zadanie – mówili w Czwórce Krzysztof Kowalczyk i Krzysztof Łagodowski, organizatorzy konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum zdjęć z New York Timesa trafiło do sieci

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 14:37
Miłośnicy fotografii mają powody do zadowolenia. W internecie ruszył blog z archiwami New York Timesa, a Muzeum Etnograficzne w Krakowie zainicjowało pewien bardzo ciekawy projekt. Więcej można było się dowiedzieć ze "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń