Joanna Jabłczyńska: wierzę w to, co robi PAH

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 17:53
- Jeszcze kilka lat temu ciężko było znaleźć firmę, która pomogłaby budować dostęp do wody poza Polską, dziś sytuacja jest o wiele lepsza – opowiada w Czwórce Janina Ochojska, szefowa Polska Akcja Humanitarna.
Audio
  • Janina Ochojaksa i Joanna jabłczyńska w studiu Czwórki
  • Jak i na co przeznaczyć 1 proc. podatku? - materiał Eweliny Grygiel

Średni koszt wybudowania studni w Sudanie to 45 tys. złotych. – Taka studnia wiercona jest specjalnym sprzętem na głębokość 40, czasem nawet 80 metrów – tłumaczy w Czwórce Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. – Na to nakładana jest pompa ręczna, budowana jest platforma, ogrodzenia.
Pompa, zdaniem Ochojskiej, służyć może nawet 1500 ludziom. – Co najważniejsze, daje ona czystą wodę, którą można pić i używać w gospodarstwie domowym bez uzdatniania – opowiada gość Czwórki. – I jest blisko, czyli kobiety, zamiast ją przynosić z daleka, mogą zająć się domem, a dzieci, mogą pójść do szkoły. W porze suchej nie ma też problemów z żywnością.

Dlatego znana aktorka Joanna Jabłczyńska przyznała w studiu Czwórki, że do czynnego udziału w różnych akcjach Polskiej Akcji Humanitarnej nie trzeba było jej przekonywać. - Byłam z nimi już w zeszłym roku – opowiadała Jabłczyńska. - W tym roku także.

Tymczasem niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Od 1992 roku, kiedy to święto odbywało się po raz pierwszy, wiele się wydarzyło. PAH jednak zajmuje się problemami wody od 2000 roku. – Przede wszystkim zmieniliśmy świadomość Polaków i ich wiedzę o tym, z jakimi problemami borykają się ludzie na świecie i o tym, co można w tej sprawie zrobić – opowiada Janina Ochojska i dodaje, że aż 57 procent Polaków deklaruje w badaniach, przeprowadzonych przez MSZ, że polskie akcje humanitarna powinna opierać się właśnie na pomocy wodno-sanitarnej.
Posłuchaj całej rozmowy z Janiną Ochojską i aktorką Joanną Jabłczyńską, lub obejrzyj ją po kliknięciu w plik wideo.

(kd)

Czytaj także

Ochojska: Każdy może pomóc Afryce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 17:13
Polska Akcja Humanitarna organizuje w Warszawie Festiwal Piękna. – Na rzecz głodujących w Afryce kwestowało będzie 60 pięknych dziewcząt. To dobre połączenie tego co popularne, z myśleniem o innych, którzy potrzebują pomocy – wyjaśnia Janina Ochojska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z powodu głodu cierpi co siódmy człowiek

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 07:50
Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej powiedziała, że Polska powinna apelować do państw Unii Europejskiej o zwiększenie środków na likwidację głodu i ubóstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Ochojska: Ludzie przed świętami stają się lepsi

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 10:00
Zbliżają się święta, czyli czas, kiedy większości z nas otwierają się serca i… portfele. Czy Polacy rzeczywiście właśnie przed świętami gotowi są pomagać potrzebującym bliźnim, czy szczodrzy potrafimy być przez cały rok?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szanujmy wodę, bo kiedyś może jej zabraknąć

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 17:00
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jeśli dotąd nie myśleliśmy o niej jako o dobru luksusowym, to najwyższa pora to zmienić - przekonywał w audycji "Na cztery ręce" Sławek Brzózek z Fundacji "Nasza Ziemia".
rozwiń zwiń