W tych dzielnicach stolicy lepiej nie otwierać okna

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 16:21
Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk sprawdzili jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze wewnątrz warszawskim domów i mieszkań. O wynikach badania jego autorki opowiedziały w audycji "Pod lupą".
Audio

W ramach projektu "Odkurzona Warszawa" prof. Maria Jeleńska, dr Beata Górka-Kostrubiec i dr Elżbieta Król z Instytutu Geofizyki PAN przebadały kurz ze 150 mieszkań i domów. Materiał do analizy panie dostały od swoich znajomych w... workach z odkurzaczy.

- Od pewnego już czasu zajmujemy się tzw. magnetyzmem środowiskowym. Pod tym hasłem kryje się zastosowanie metod magnetycznych do wykrywania zanieczyszczeń np. gleby czy powietrza. My ostatnio wpadliśmy na pomysł żeby badać powietrze wewnątrz naszych mieszkań i domów. Najlepiej służy do tego właśnie kurz - wyjaśniła w Czwórce prof. Maria Jeleńska.

Z badań wynika, że najbardziej zanieczyszczone powietrze jest na Pradze Południu, Centrum, Mokotowie i Ursynowie. - Rozkład tych zanieczyszczeń w każdej dzielnicy wyglądał troszeczkę inaczej. Zależało to m.in. od natężenia komunikacji i stopnia przewietrzenia. Okazało się np. że ruchliwa ulica Marszałkowska jest mniej zanieczyszczona od sąsiadujących z nią prostopadłych uliczek. Szeroka arteria powoduje bowiem, że jest większy przepływ powietrza - powiedział drugi z gości Justyny Dżbik, dr Beata Górka-Kostrubiec.

Więcej o projekcie "Odkurzona Warszawa" w nagraniu audycji. O porządkach wiosennych posłuchaj w materiale reporterskim Bartka Wasilewskiego.

pg



Czytaj także

Polscy uczeni ułatwią wykrycie choroby Parkinsona

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 13:00
Dzięki wynalazkowi z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie będzie można łatwo i tanio wykrywać dopaminę, której niedobór jest oznaką ciężkich chorób układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawiacy masowo zaczną opuszczać miasto

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 14:29
Ćwierć miliona mieszkańców Warszawy wyprowadzi się w ciągu najbliższych 25 lat poza granice miasta - wynika z raportu wynika z raportu jednej z dużych firm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

3D na usługach psychologów

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 19:44
Obraz trójwymiarowy staje się coraz bardziej obecny w świecie filmowo-telewizyjnym. Czy niedługo będzie także pomocny przy terapii psychologicznej? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy razem z gościem "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń