Rowerem po Europie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 16:53
Wybierając się na rowerową wyprawę po krajach Unii Europejskiej warto sprawdzić, gdzie wymagany jest kask rowerowy, odblaskowa kamizelka, a gdzie obowiązkowy jest dzwonek.
Audio
  • Rowerem po Europie - przepisy i polecane trasy
  • Materiał Błażeja Prośniewskiego o wodnej koronie Ziemi.

Bartek Wasilewski, zapalony rowerzysta, specjalnie dla słuchaczy Czwórki sprawdził czego nie powinno zabraknąć w naszym bagażu, gdy jedziemy rowerem za granicę.

- Zgodnie z Konwencją Wiedeńską każdy pojazd musi posiadać wyposażenie takie, jakie wymagane jest przez prawo drogowe w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Z rowerami jest jednak trudniej - trudno je zarejestrować. Trudno też wykazać, gdzie rower jest zarejestrowany. Mimo to warto zapoznać się z poszczególnymi zasadami rowerowymi, które panują w różnych krajach Unii Europejskiej. Na przykład kaski są obowiązkowe m.in. w Grecji, Islandii, na Malcie, w Norwegii i Portugalii. A u naszych południowych sąsiadów tylko w wybranych miejscach.

- Na Słowacji i w Hiszpanii kaski wymagane są do jazdy poza miastem. Choć w mieście kask też jest zalecany. W Czechach, na Słowacji, w Szwecji i na Łotwie kaski są obowiązkowe dla dzieci poniżej 15 lat - wyjaśnia Alicja Tatarczuk-Nowik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. - Kamizelki odblaskowe są obowiązkowe we Francji, Grecji, we Włoszech. We Włoszech wyłącznie tuż po zachodzie słońca i tuż przed wschodem słońca, w tunelach i poza obszarem zabudowanym.

Dzwonek w Polsce nie jest popularny, za to jest obowiązkowy we Francji, Szwecji i Holandii. W tych krajach można nawet zapłacić mandat za jego brak - ostrzega Marcin Dzierżanowski z National Geografic Traveler.

Światła odblaskowe - w wielu krajach UE możemy za ich brak słono zapłacić. W niektórych przepisach jest dokładnie wyszczególnione, że z przodu ma być światło białe, z tyłu pomarańczowe czy czerwone. O przepisach rowerowych w UE możecie wiecej przeczytać na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Nawet jeśli nie wiemy jakie są przepisy, nie do końca znamy się na mechanice roweru to i tak możemy się wybrać na wyprawę po Europie. Chętnie pomaga w tym Tomasz Liptak organizator wypraw rowerowych z Klubu Podróży Horyzonty. Grupa rowerowych zapaleńców z Klubu zadba o wszystko. Opracuje trasę, wyśle z nami mechanika rowerowego, zawiezie nas i rowery do miejsca skąd wyrusza wycieczka. A jak nie mamy rowerów to chętnie nam wypożyczą. - Wszystkim zainteresowanym wyprawą wysyłamy informacje praktyczne o przejeździe - gdzie są noclegi, jak długie są przejazdy, z grupą jedzie pilot i pomocnik pilota - mechanik rowerowy - wyjaśnia Tomasz Liptak.

Gdzie Tomasz Liptak zabiera swoje wycieczki, czy można rower przewieść samolotem i o czym jeszcze należy pamiętać przed wyprawą rowerową dowiesz się słuchając audycji Justyny Dżbik "Pod lupą".

A tych, których rowery nie kręcą, za to lubią głębokie wody i góry, zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego Błażeja Prośniewskiego - o wodnej koronie Ziemi. Tej nie zdobywają alpiniści, a nurkowie - schodzą pod wodę w najwyżej położonych jeziorach na poszczególnych kontynentach - Posłuchaj.
(pj)

Czytaj także

Złap wiatr w latawiec i leć!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 11:00
Filip Bierla i Mateusz Wandachowicz jadąc na grecką wyspę uczą kitesurfingu i filozofii życia, a śpią w hotelu pod milionem gwiazd!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hit polskiego internetu powstał w Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 17:01
"Defto" bije rekordy popularności w sieci, ten klip zobaczyło już ponad 1,6 miliona ludzi. Sprawdź co to za fenomen!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatuaż na całe życie i na pięć dni

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 16:29
Kiedyś tatuaże świadczyły o przeszłości kryminalnej, później kojarzyły się ze środowiskiem muzycznym i artystycznym. Dziś są ozdobą - bywa, że zaledwie na 5 dni.
rozwiń zwiń