Postępujemy ekologicznie, bo to się nam opłaca

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 09:00
- Z badań wyszło nam, że Polacy do zachowań proekologicznych są zmotywowani przede wszystkim ekonomią. Dlatego stworzyliśmy takie pojęcie jak ekonologia – mówiła w Czwórce Aleksandra Boćwińska, koordynatorka akcji projektgospodarni.pl.
Audio
  • Aleksandra Boćwińska i Tomasz Sobierajski o projektgospodarni.pl

Projektgospodarni.pl to nowa inicjatywa, której celem jest zbudowanie świadomości na temat zrównoważonego zarządzania swoim własnym gospodarstwem domowym. Okazuje się, iż wdrożenie kilku prostych zasad w domostwie przyniesie korzyści nie tylko naszemu portfelowi, ale też otaczającemu nas środowisku.

- Życie ekologiczne to nie tylko droga, zdrowa żywność, a też to ile zużywamy proszku do prania – mówiła w audycji "Pod lupą" Aleksandra Boćwińska. Gość Justyny Dżbik zwracał uwagę, iż wbrew utartej opinii o wysokich kosztach ekologicznego życia, jest szereg działań, które nie tylko nie przynoszą kosztów, ale wręcz oszczędzają nasze pieniądze.

- Gotowanie wody pod przykrywką nic nie kosztuje, gaszenie światła nic nie kosztuje, gotowanie odpowiedniej ilości wody również nic nie kosztuje, podobnie segregacja śmieci – wyliczała.

Według badań przeprowadzonych na zamówienie inicjatorów projektu, ekonomiczna racja jest jednym z głównych czynników motywujących nas do eko - zachowań.

- Zaskoczyło mnie to, że dużo bardziej ekologicznie postępują osoby starsze niż osoby młode, pod kątem rzeczywistej ekologii: oszczędzania wody i światła – mówił współautor badań socjolog Tomasz Sobierajski. - To się bierze z tego, że ci starsi prowadzą gospodarstwa domowe i oni patrzą na liczniki, a młodzi nie – wyjaśniał.

Okazuje się, iż na szarym końcu jeśli chodzi o ekologiczne postępowanie są polscy rolnicy. Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

"Życie z minimalną liczbą rzeczy, to lepsze życie"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 17:36
Orest Tabaka, jeden z pierwszych polskich minimalistów, cały swój dobytek może spakować w walizkę. I nie jest to kwestia ekonomicznego kryzysu, a świadomego wyboru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa elektrowni atomowej Polsce się nie opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 10:00
- To mit, że energia wyprodukowana w elektrowni atomowej jest tańsza od energii uzyskanej z innych źródeł. Jest wręcz odwrotnie – przekonywała w Czwórce Agnieszka Grzybek z partii Zielonych, która na antenie podjęła polemikę ze zwolennikami energii atomowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez soję nie staniesz się kobietą

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:00
Trwa Tydzień Wegetarianizmu. Wielu twierdzi, że podstawą diety wegan jest soja - czy to prawda zapytaliśmy Emila Stanisławskiego z Fundacji Viva!
rozwiń zwiń