Hejterzy na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 14:45
"Wyrzućmy z kraju, zabijmy, zabierzmy im..." - z badań wynika, że co 10 wpis na forach jest agresywny i nienawistny. Czy cenzura w sieci powstrzyma ten proces?
Audio
  • Karolina Mózgowiec sprawdziła co o nienawiści w sieci sądzą mieszkańcy Warszawy
  • Karolina Mózgowiec sprawdziła, jakie efekty przyniósł projekt "Grazyna Żarko"
  • Posłuchaj gorącej dyskusji w studiu Czwórki o cenzurze w internecie z udziałem słuchaczy i ekspertów

Według ostatnich danych z raportu "Wrogości języka w internecie", przeprowadzonych przez fundację "Wiedza lokalna" - co 10 wpis na forach jest agresywny i nienawistny.

- Najbardziej nielubiane miejsce znajdują się Romowie - wylicza Marek Truszyński z fundacji "Wiedza lokalna". - Potem Żydzi, homoseksualiści, lesbijki, które są gorzej postrzegane od gejów.  

Grzegorz Cholewa, współautor projektu "Grażyna Żarko" przyznaje, że chciał pokazać, że ludziom w internecie wydaje się, że mogą wszystko. - A to przecież nie działa tak, że po wyłączeniu komputera wszystko znika. Wręcz odwrotnie, wszystko, co tam napisaliśmy zaczyna żyć własnym życiem. I to jest temat do dyskusji. 

- Nie jestem zwolennikiem cenzury - mówi Paweł Kolenda, pomysłodawca akcji "Komentuj, nie obrażaj" - dlatego, że jej obecność, zawsze powoduje pytania o granice. Uważam, że dostępne narzędzia, które mamy w tej chwili, zarówno prawne jak i wizerunkowe są rozwiązaniami na poziomie demokratycznym.

Socjolog, Maria Rogaczewska przypomina: - Psychologowie społeczni już dawno odkryli takie zjawisko, że kiedy ludzie występują anonimowo nie mają problemu z zadawaniem bólu drugiej osobie, pod warunkiem, że nie widzą jej twarzy. Ale nie sądzę, żeby cenzura zmieniła ten stan rzeczy. Większa przejrzystość wpisów i sygnowanie ich imieniem i nazwiskiem na pewno ograniczy takie zachowanie, ale może zrobić wiele złego na innej płaszczyźnie.

- Internet jest tak dynamicznie rozwijającym się medium, że sposób jego konsumowania zmienia się błyskawicznie - tłumaczy reprezentant Związku Pracodawców Branży Internetowej - Być może jego przyszłością będzie kontent częściowo płatny. I dodaje: Jesteśmy na etapie zachłyśnięcia się dostępnością do ogromu informacji; i faktem, że każdy może tworzyć opinię publiczną. Ale to wkrótce się zmieni. Musimy jednak pamiętać, że internet nie jest tworem idealnym i będziemy mieć w nim do czynienia z tym, z kim lub czym obcujemy na co dzień.

Posłuchaj, co o nienawiści w sieci sądzą Warszawiacy, sprawdź, jakie efekty przyniósł projekt "Grażyna Żarko" i dowiedz się, jak przebiegała gorąca dyskusja w studiu Czwórki - to wszystko w dołączonych do artykułu nagraniach z audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internet na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 18:10
Kwestia wolności i cenzury w internecie m.in. w kontekście planowanych zmian w prawie, protestów internautów i zapowiedzianej przez premiera debaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalking. Teraz można z nim walczyć (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 11:30
- Stalking to uporczywe nękanie, które u ofiary wzbudza uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia - mówi minister sprawiedliwości. - Od niedawna obowiązują już nowe przepisy i teraz będzie można z nim walczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichy wielbiciel

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 15:30
Ukazała się właśnie książka "Cichy wielbiciel” Olgi Rudnickiej, która podejmuje temat stalkingu...
rozwiń zwiń