Rusz swój mózg - pamiętaj więcej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 16:00
Zmuszeni jesteśmy pamiętać coraz więcej - numery kont, telefonów, pin do karty, do domofonu - trening pamięci to genialna metoda by poradzić sobie z zapominaniem.
Audio

Trening pamięci to technika, która pozwala myśleć, uczyć się i ogarniać wszystko lepiej niż do tej pory. Każdy z nas jest tak samo przystosowany do używania mózgu, do zapamietywania. To ile jesteśmy w stanie zapamiętać i w jakim czasie, zależy tylko od pracy, którą włożymy w trening pamięci. Trening pamięci to nowe, bardzo różniące się od tradycyjnego wkuwania, metody przyswajania wiedzy oraz pracy umysłowej. Michał Piwowarek sprawdził na czym dokładnie to polega.

- Trening pamięci to ćwiczenia koncentracji uwagi i wyobraźni. To sa dwa podstawowe warunki by było widać efekty w rozwijaniu pamięci krótkotrwałej - mówi Marzena Chojnacka, trener pamięci koncentracji i uwagi. - By w krótkim czasie coś zapamiętać ćwiczymy na pograniczu fantazji. Jest to bardzo dobra zabawa. To przekłada się na efektywność w życiu codziennym. Zapamiętujemy szybciej numery kont, numery telefonów, a gdy uczymy się języków to możemy zapamiętać 200-300 słówek dziennie - dodaje.

Czas takiego kursu to 90 godzin, co przekłada się na około pół roku zajęć. Sami kursanci twierdzą, że już po kilku godzinach treningu widać efekty.

Na czym polegają takie zajęcia i jak osiąga się mistrzostwo w zapamiętywaniu dowiesz się słuchając załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Oli Jasińskiej z "Czwartego wymiaru", w którym proponujemy fitness mózgu.

(pj)

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio w zębie, czyli jak stajemy się cyborgami

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 14:53
- Jesteśmy gatunkiem, który mocno ingeruje w to, co stworzyła biologia. Dodajemy sobie do organizmu różne rzeczy, także techniczne - mówił w Jedynce Jan Stradowski, szef działu nauka w magazynie "Focus".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wprawić umysł w koncentrację

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 19:28
Koncentracja się przydaje, bo dzięki niej wiele czynności możemy wykonać szybciej i lepiej. Warto więc dbać o tę umiejętność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fitness mózgu: jak poprawić swoją pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 09:03
Masz problemy z pamięcią? Okazuje się, że nawet w domu można bardzo szybko i skutecznie trenować mózg tak, by zaczął zapamiętywać wszystko to, co chcemy w nim zachować. Oto kilka praktycznych porad, jak to zrobić.
rozwiń zwiń