Miejski ruch oporu? "Tacy buntownicy zmieniają świat"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 16:30
Nazywają się kolektywami i "ruchem twórczego oporu" w miastach, które ich zdaniem, zajęte są przez banki i polityków. Działając czasem na granicy prawa, próbują odzyskać przestrzeń dla mieszkańców.
Audio

Krytykują władzę za to, jak gospodaruje lokalami. Wytykają, że kamienice stoją puste, a czynsze są za wysokie. Ich zdaniem politycy nie dopuszczają, by mieszkańcy decydowali o swoich miastach. Działając czasem na granicy prawa próbują dla nas, mieszkańców odzyskiwać ulice, bary i inne miejskie zakamarki. – Należy przyklaskiwać każdej inicjatywie, choćby i nielegalnej, która ukazuje absurdy prawa i jednocześnie nikomu nie robi krzywdy – napisał słuchacz Tomasz, a Anna dodaje, że "to właśnie buntownicy zmieniają świat, opierając się systemom".

– Od zawsze pojawiają się konflikty interesów pomiędzy władzami, a mieszkańcami miast – przyznaje w Czwórce Antonina Turska, która przedstawia się po prostu jako mieszkanka Warszawy i zaznacza, że przynależność do żadnej grupy, czy kolektywu nie ma znaczenia, jeśli ma się "misję" i chce się zmieniać otaczający świat na lepsze. – Głównym motorem kształtowania miejskiej przestrzeni są pieniądze, a o nich decydują politycy, więc zwykli mieszkańcy najczęściej zostają wykluczani z dyskusji o tym, jak ta przestrzeń wygląda.

Uwagę społeczeństwa na to, że miasta powinny być własnością mieszkańców, a nie urzędników starają się na terenie całej Polski zwrócić m.in. autonomiczna "Przestrzeń Inicjatyw Syrena", kolektyw "My, Poznaniacy" i kilka stowarzyszeń w różnych miastach.

Zdaniem Patryka Zaremby z Forum Rozwoju Warszawy prawo do miasta, czyli m.in. wpływu na jego kształt, czy wygląd, mają bez wyjątku wszyscy mieszkańcy. Na różnych "szczeblach" jest ono jednak inaczej realizowane. – To oczywiste, że inne prawa będzie miał właściciel działki z domem, a inne najemca lokalu – mówi gość Czwórki.

Czy jednak zrywanie kłódek, albo zajmowanie starych budynków to właściwy sposób na to, by "przejąć" miasto? Posłuchaj nagrania dyskusji z audycji "4 do 4" oraz materiału reporterskiego, by dowiedzieć się więcej.

Goście
Patryk Zaremba i Antonina Turska wraz z Krzysztofem Grzybowskim

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Polska stanie się państwem policyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 13:58
- Te przepisy uderzają w wolności obywatelskie - mówili w Czwórce przeciwnicy nowej ustawy o zgromadzeniach publicznych. - One uderzają w bandytów - ripostował inspektor Marek Sokołowski. Posłuchaj gorącej dyskusji w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie pod okiem kamery

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 15:00
- Ludzie zdają się na kamery, że ktoś przez nie patrzy i zareaguje na czas, niestety rzadko z ich pomocą udaje się zapobiec przestępstwu - mówiła w Czwórce Barbara Gubernat, która wzięła udział w Czwórkowej dyskusji na temat rozrastającego się systemu monitoringu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń