Życie pod okiem kamery

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 15:00
- Ludzie zdają się na kamery, że ktoś przez nie patrzy i zareaguje na czas, niestety rzadko z ich pomocą udaje się zapobiec przestępstwu - mówiła w Czwórce Barbara Gubernat, która wzięła udział w Czwórkowej dyskusji na temat rozrastającego się systemu monitoringu w Polsce.
Audio
  • Życie pod okiem kamery - dyskusja w Czwórce
  • Izabela Dziugieł o kontroli rodzicielskiej i miedzypartnerskiej
Życie pod okiem kamery
Foto: (fot. sxc.hu)

W Warszawie jest 400 kamer, które są w stanie wykonać takie zbliżenie, że dokładnie widać wszystkie detale, rysy twarzy, itd. W Londynie jest 200 tysięcy kamer, a przeciętny mieszkaniec miasta jest przez nie rejestrowany średnio 90 razy na dobę - ale i tak Londyn nie jest na co dzień jakimś super bezpiecznym miejscem. Czy wobec tego powinno się zwiększać zasięg monitoringu w polskich miastach? W jakich sytuacjach dla bezpieczeństwa jesteśmy w stanie zrezygnować z prywatności? Czy są jakieś granice kontroli społecznej?

- Liczba kamer w Warszawie jest znacznie większa, gdyż dochodzą do tego prywatne systemy monitoringu, ona liczba sięga kilku tysięcy - mówiła w Czwórce Barbara Gubernat z fundacji Panoptykon. Badaczka zwracała uwagę, że obecnie system podglądania obywateli przez obywateli nie jest uregulowany żadną ustawą co w praktyce może prowadzić do naruszenia naszej prywatności. - W tej chwili kwestia monitoringu jest rozproszona w wielu przepisach. Uregulowane jest użycie systemów tego typu w więzieniach, szpitalach psychiatrycznych i kasynach. Niestety jeżeli chodzi o osiedla, zakłady pracy sytuacja już wymyka się spod kontroli - mówił gość audycji "4 do 4".

Na pozytywne aspekty monitoringu uwagę zwracał Konrad Maj, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Gośc Krzysztofa Grzybowskiego mówił, że negatywny stosunek do monitoringu zmienia się w sytuacji, gdy stajemy się ofiarami przestępstwa. - Nagrania z kamer stają się jednym ze sposobów wykrycia sprawcy. Także te kamery mogą słuzyć dobrej sprawie, tylko trzeba je wykorzystywać z głową.

Barbara
Barbara Gubernat i Konrad Maj fot. Wojciech Kusiński

A co o całej sprawie myślą słuchacze Czwórki? Posłuchaj nagrania dyskusji.

bch

Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polska stanie się państwem policyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 13:58
- Te przepisy uderzają w wolności obywatelskie - mówili w Czwórce przeciwnicy nowej ustawy o zgromadzeniach publicznych. - One uderzają w bandytów - ripostował inspektor Marek Sokołowski. Posłuchaj gorącej dyskusji w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmierzch ery Depesza?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Na przełomie lat 80. i 90. triumfowali na listach przebojów. Depeche Mode to nie była tylko muzyka, ale styl bycia. Co z tego zostało dziś - sprawdzamy w 27. rocznicę pierwszego koncertu zespołu na Torwarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski wzór w Londynie i tania sztuka w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:40
Są młodzi, zdolni i czeka na nich świat. Polscy projektanci podbijają Londyn, a w Krakowie pokazują, jak robić sztukę bez pieniędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisła to miejsce, w którym totalnie można odpłynąć

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 20:00
Czeska Praga, Paryż, Londyn - tam rzeki są w centrum miasta. Poza nielicznymi wyjątkami, u nas niestety w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Ale idzie, to znaczy płynie ku lepszemu. Przekonasz się o tym, słuchając nagrania z audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń