Czy Polska stanie się państwem policyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 13:58
- Te przepisy uderzają w wolności obywatelskie - mówili w Czwórce przeciwnicy nowej ustawy o zgromadzeniach publicznych. - One uderzają w bandytów - ripostował inspektor Marek Sokołowski. Posłuchaj gorącej dyskusji w Czwórce.
Audio
  • Dyskusja w Czwórce o nowej ustawie o zgromadzeniach publicznych
  • Sondaż - stosunek Polaków do manifestacji

W czwartek Senat zatwierdził projekt dotyczący ograniczenia wolności zgromadzeń publicznych. W myśl nowych przepisów uczestnicy manifestacji nie mogą zakrywać twarzy, zaś organizatorzy tych wydarzeń ponoszą finansową odpowiedzialność za szkody wyrządzone w czasie ich trwania. Nowelizacja stanowi reakcję na burdy, do jakich doszło na warszawskich ulicach rok temu podczas Święta Niepodległości. Ustawa wzbudza liczne kontrowersje. Jej przeciwnicy mówią wręcz o ograniczeniu naszych podstawowych konstytucyjnych praw do zgromadzeń.

- Nie można wymagać od organizatora manifestacji przewidywania, czy przemarsz skończy się zadymami, bo czasami prowodyrami nie są uczestnicy zgromadzenia, tylko postronne osoby - zwracała uwagę w Czwórce Barbara Gubernat z fundacji Panoptykon. Wtórował jej Karol Mojkowski ze Stowarzyszenia Liderów Grup Obywatelskich, który zwracał uwagę, że nowe przepisy uderzają przede wszystkim w pokojowe manifestacje, gminne oraz powiatowe, i zbyt restrykcyjnie ograniczają konstytucyjne wolności obywatelskie.

Według inspektora Marka Sokołowskiego z Komendy Stołecznej Policji ustawa prewencyjnie uderza przede wszystkim w zadymiarzy i chuliganów, a traktowanie jej jako antydemokratycznej jest nieporozumieniem. - Prawo do tej pory chroniło bandytów. Po co ktoś w trakcie manifestacji zakłada kominiarkę na twarz? Po to, żeby za chwile rzucać kamieniami, niszczyć mienie i bezkarnie łamać prawo, jak to było 11 listopada czy 12 czerwca, w czasie meczu Polska - Rosja. Potem wiele osób nam ma pretensje do nas, że wcześniej nie zatrzymaliśmy tych chuliganów. A ja się pytam: na jakiej podstawie prawnej? - mówił gość Krzysztofa Grzybowskiego.

Aby wysłuchać całej dyskusji, która miała miejsce w programie "4 do 4", kliknij w ikonę dźwięku.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nielegalne pamiątki z wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:22
Lecisz na wakacje do Afryki? Pamiętaj, że nie wszystko, co kupisz albo choćby znajdziesz na plaży i uznasz za świetną "pamiątkę” będziesz mógł stamtąd wywieźć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakazane procenty: pić czy nie pić w miejcach publicznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 08:20
Choć przepisy o spożywaniu alkoholu są jasne i dość rygorystyczne, polska młodzież znakomicie nauczyła się je omijać. – Koszty takiego zachowania ponosimy wszyscy, nie tylko ci, którzy piją. Finansowe i emocjonalne - mówiła ekspertka Czwórki, Kama Dąbrowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszukać studenta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 08:00
Jak wiadomo w dokumentach z największą uwagą należy czytać to, co jest napisane małym druczkiem. Ta zasada dotyczy także studentów, którzy rozpoczynając naukę podpisują umowy z uczelniami. Jakie chwyty stosują wobec nich szkoły?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stój, bo strzelam! Kto powinien nosić broń?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 14:00
Broń zwiększa poczucie bezpieczeństwa twierdzą niektórzy. Inni mówią o rosnącej liczbie przestępstw z jej użyciem. Kto w Polsce może mieć broń? Czy nasze przepisy, dotyczące jej posiadania powinny być bardziej liberalne?
rozwiń zwiń