Nie ma konfliktu pokoleń, ale młodzież jest rozpieszczona

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 17:00
Są niesamodzielni, bez pracy i bez pasji. Za to z wielkimi aspiracjami, świetnym samopoczuciem i długa listą znajomych na fejsie. Jeśli wierzyć wynikom badań, taki właśnie jest statystyczny młody Polak.
Audio
  • Co potrafi, a czego nie współczesny student? Sprawdziła to Beata Kwiatkowska
  • Studenckie życie w wynajmowanym mieszkaniu - jak wygląda?
  • O kondycji polskiej młodzieży rozmawiają w Czwórce eksperci i słuchacze. Do jakich doszli wniosków? Posłuchaj nagrania

Młodzi ludzie dziś mają bardzo wygórowane aspiracje względem swojego rozwoju zawodowego twierdzą eksperci zaproszeni do dyskusji w Czwórce: - Tymczasem podstawą rozwoju człowieka jest pokora i świadomość tego, w jaki sposób człowiek się rozwija. A kultura masowa, w której dorasta dzisiejsze pokolenie pokazuje, że to, co należy w życiu osiągnąć trzeba mieć tu i teraz. Dlatego, jeśli ktoś jest na utrzymaniu rodziców i dostaje pierwszą pracę, za którą nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać to jej po prostu nie podejmuje, bo lepiej posiedzieć w domu przed telewizorem albo pograć w playstation - dodaje Sebastian Kaleta, prezes "Młodzi dla Polski".      
8,5 miliona młodych Polaków między 15 a 19 rokiem życia jest na utrzymaniu rodziców i akurat to nikogo nie dziwi. Nieco inaczej wygląda sytuacja z grupami wiekowymi 25-29 oraz 30-34. Tutaj odpowiednio 60 i 30 procent nadal mieszka z rodziną.
 - To bardzo komfortowe wyjście z sytuacji, które daje dużo możliwości. Pozwala na przykład skupić się na inwestowaniu w siebie, zdobywaniu wiedzy i kompetencji - mówi dr Marcin Sińczuch z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. - Tym bardziej, że jeszcze nigdy w historii badań społecznych młodzi ludzie nie mieli tak dobrego kontaktu ze swoimi rodzicami. Dziś nie ma mowy ani o konflikcie pokoleń, ani o buncie nastolatków, a bardziej o konstruktywnej kontestacji.  
Dyskusja na temat kondycji polskiej młodzieży odbyła się w audycji "4 do 4". Posłuchaj nagrania dołączonego do artykułu, sprawdź też, co o młodym pokoleniu sądzą studenci i jak radzą sobie w wynajętym mieszkaniu, z dala od troskliwych rodziców i dziadków.  
kul

Czytaj także

Studencka droga do Erasmusa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 07:00
To program, dzięki któremu tysiące studentów najróżniejszych kierunków mogą poznawać europejskie kraje. Chcesz wziąć w nim udział? Wystarczy mieć dobre stopnie i oczy szeroko otwarte, by nie przegapić okresu aplikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie chwyty dozwolone - wolna amerykanka na rynku edukacji

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 09:00
Uczelnie walczą o studentów wszelkimi możliwymi metodami: obniżają kryteria przyjęć, kuszą kandydatów atrakcyjnymi praktykami, do indeksów dokładają atrakcyjne prezenty. A gdzie czas i miejsce na rzetelną wiedzę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Akademik nigdy nie zasypia": fakty i mity z życia studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 06:00
Nie wszyscy żacy mogą pozwolić sobie na wynajęcie pokoju lub mieszkania, dlatego decydują się na mieszkanie w akademiku. Tu jednak nie ma czasu na odpoczynek. Oto zbiór legend i prawdziwych historii z akademickiego życia.
rozwiń zwiń