Miastowy w dżungli nie przeżyje nocy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 16:50
- Jadąc do Peru nie kupuj wycieczek dodatkowych przez internet. Na miejscu zapłacisz dużo mniej - radzi Rafał Sitarz, podróżnik i fotograf, który właśnie wrócił z wyprawy do dżungli.
Audio
  • Skąd wzięła się nazwa Peru? (4 do 4/Czwórka)
  • Kolorowa, różnorodna i pikantna. Poznaj peruwiańską kuchnię (4 do 4/Czwartek)
  • Podróżnik i fotograf Rafał Sitarz opowiada o wyprawie do Peru (4 do 4/Czwórka)
Dziewczynka w Peru
Dziewczynka w PeruFoto: Rafał Sitarz

Według najpopularniejszej teorii nazwa Peru (hiszp. Perú) pochodzi od lokalnego słowa biru –  które oznacza rzekę. Inna z teorii wskazuje na imię indiańskiego wodza Beru, który zapytany przez hiszpańskich odkrywców o nazwę kraju, nie zrozumiał ich języka i podał swoje własne imię. Jeszcze inna z teorii odnosi się do słowa Pelu, które było dawną lokalną nazwą regionu.

 - Peru kojarzy się głównie ze słynnymi ruinami miasta Inków, tymczasem spokojnie mogłaby się kojarzyć z dżunglą, która pokrywa zdecydowaną powierzchnię kraju - mówi podróżnik i fotograf Rafał Sitarz. - I jest ona teraz bardzo dobrym źródłem utrzymania dla Indian, którzy mają bogatą ofertę wycieczek po dżungli zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów.

W cenie takiej wycieczki, oprócz atrakcji przyrodniczych są jeszcze: zakwaterowanie w domku zbudowanym w dżungli nad brzegiem rzeki oraz urodzony w tamtym rejonie Indianin, który pełni rolę przewodnika: - Decydując się eskapadę trwająca trzy albo cztery dni na miejscu zapłacimy od 170 do 200 dolarów. W internecie czy nawet na lotnisku ceny są nawet trzykrotnie wyższe - ostrzega rozmówca Krzyśka Grzybowskiego.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

Kuchnia peruwiańska jest uznawana za jedną z najlepszych w Ameryce Południowej. Jedno z lokalnych hitów gastronomicznych to – el Cui Picante. Niczym na staropolskim stole pieczonego prosiaka, w Peru serwuje się zapiekaną w całości świnkę morską, która pięknie prezentuje się z papryczką w pyszczku: - To rzeczywiście wielki przysmak, ale w tym momencie ze względów ekonomicznych Peruwiańczycy nie jedzą świnek - uspokaja gość Czwórki. - Gdzieniegdzie można je zamówić, ale z wyprzedzeniem, bo teraz w Peru serwuje się kurczaki.

Peru
Peru

O kulturze i tradycjach Peru rozmawialiśmy w "4 do 4" . Nagrania z audycji dołączone są do artykułu.

Czytaj także

Brytyjski Gloucester - miasto sera i Harry'ego Pottera

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:00
Londyn, Liverpool, czy Edynburg są najczęściej odwiedzane przez turystów na Wyspach Brytyjskich. Warto także zobaczyć naprawdę niezwykłe miejsca, o których w przewodnikach turystycznych jest ciszej. Na przykład Gloucester, czyli miasto, w którym… kręcono serię filmów o czarodzieju Harrym Potterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzenie na chińską prowincję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 15:00
Anna Jaklewicz nie podróżuje utartymi szlakami, jak gdzieś jedzie to na kilka miesięcy. Na potrzeby swojej książki zjadła nawet psa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenecja - najlepsze miejsce na świecie, by wypić kawę

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 01:00
Kawa jest prawdziwą pasją Włochów, a słynne kawiarnie znajdują się na placu św. Marka w Wenecji. – Włoska kawa jest najlepsza na świecie – mówi Kuba Kordyś, barista.
rozwiń zwiń