Kierowco, nie daj się zimie!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 11:40
Zimowy płyn do spryskiwaczy, wizyty w myjni, zimowe opony i oswajanie się z poślizgami: oto warunki przetrwania na drogach zimą.
Audio


Zima zaskakuje nie tylko drogowców. Na jej przyjście często nie są gotowi także kierowcy. Zapominają zarówno o wymianie opon na zimowe, jak i potrzebie dostosowania stylu jazdy do trudnych warunków. Bezcennych zimowych rad udzielała kierowcom w „Magazynie” Katarzyna Frendl z portalu motocaina.pl.

Trzeba zmienić nie tylko opony

Jak podkreśla Katarzyna Frendl, każdy kierowca powinien pamiętać o zmianie letniego płynu do spryskiwaczy na zimowy. – Letni płyn zamarza i może spowodować uszkodzenia – tłumaczy gość „Magazynu”.  Gdy jednak spóźnimy się z jego wymianą, nie należy postępować według „domowych” sposobów, o których można przeczytać na forach internetowych. – Zamiast ogrzewać zbiorniczek suszarką do włosów czy dolewać do niego denaturatu, radziłabym zaparkować samochód w jakimś ogrzewanym garażu i poczekać. To najprostsze i najlepsze wyjście – tłumaczy gość Justyny Dżbik.

Higiena samochodu

– Absolutnie trzeba myć samochód zimą – podkreśla Katarzyna Frendl. Jak tłumaczy, mieszanka śniegu, piasku i soli, po której poruszają się auta, powoduje korozję. Gość Justyny Dżbik zwraca jednocześnie uwagę, że przed wizytą w myjni zimą trzeba zabezpieczyć zamki i wszystkie „szczeliny”, do których może dostać się woda. Katarzyna Frendl wyjaśnia, że w bardzo wielu samochodach uszczelki drzwiowe czy te wokół szyb, zawierają welur, który chłonie wodę. – Taka woda zamarza i później widzimy kierowców, którzy szarpią się z drzwiami lub wchodzą do samochodu przez bagażnik – żartuje. Wszelkie „problemowe miejsca” można posmarować specjalnymi oleistymi substancjami, które dostępne są na stacjach benzynowych i w sklepach z akcesoriami samochodowymi – radzi gość „Magazynu”.

Poślizgi kontrolowane

Zdaniem Katarzyny Frendl, każdy kierowca powinien na własną rękę ćwiczyć manewry wychodzenia z poślizgu. Choć nowoczesne auta bywają wyposażone w zaawansowane systemy antypoślizgowe, warto samemu prowokować różne sytuacje, by sprawdzić swoje umiejętności i zobaczyć, jak zachowuje się samochód. – Powinniśmy mieć świadomość, co auto jest w stanie zrobić – tłumaczy gość Justyny Dżbik. Najlepszym miejscem do takich praktyk są rzadko używane drogi lub parkingi.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Katarzyną Frendl. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

Cykl motoryzacyjny trwa. Na kolejną rozmowę z Katarzyną Frendl zapraszany w następny poniedziałek.

Sprawdź także, jaką świąteczną muzykę poleca do samochodu Roman Dębecki z tygodnika "Auto Świat". Film znajdziesz w boksie po prawej stronie.

ap/ŁSz

Czytaj także

Rajdowy parytet

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 18:47
W tegorocznej edycji Rajdu Barbórka wzięło udział aż 17 kobiet. – To rekordowa liczba – z dumą przyznaje Katarzyna Frendl, redaktor naczelna portalu motocaina.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel policji: uwaga na śliskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 06:14
Drogi są w większości przejezdne, choć śliskie. Policja apeluje o ostrożność. We wtorek IMGW zapowiedziało zamiecie na Pomorzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trudne warunki jazdy na drogach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 13:33
Śnieg utrudnia jazdę po drogach południowej, zachodniej i północnej Polski.
rozwiń zwiń