Oko na ucho. Gdy niewidzący widzi teatr

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 16:43
- Zawsze zastanawiało nas to, jak zrobić żeby niewidzący i niedowidzący mogli zobaczyć teatr i przeżyć to, co my przeżywamy - mówi Michał Sławecki o początkach projektu "Oko na ucho".
Audio
  • Michał Sławecki i Maciej Sudewicz, twórcy projektu "Oko na ucho" opowiadają o audiodeskrypcji (W to mi graj/Czwórka)
Oko na ucho. Gdy niewidzący widzi teatr
Foto: Pixabay.com/Public Domain

- Pomysł zrodził się z potrzeby serca i połączenia naszych pasji - mówi gość Czwórki. - Ja jestem czynnym uczestnikiem teatru, jestem śpiewakiem operowym - dodaje. - Ja zaś jestem inżynierem, współpracują z osobami niewidomymi - wyjaśnia Maciej Sudewicz. 

Mimo tego, że audiodeskrypcja jest znana od lat, to wciąż nie jest popularna. W Warszawie właśnie trwa Tydzień Kultury bez Barier, jednak pomysłodawcy projektu "Oko na ucho" zwracają uwagę, że to jedynie tydzień. Dlatego codziennie podejmują pracę i nawiązują współpracę  z teatrami i instytucjami, które sprawią, że "Oko na ucho" stanie się projektem powszechnym dostępnym na co dzień.

Goście Michała Piwowarka opowiadają, jak powstaje audiodeskrypcja do poszczególnych spektakli, i dlaczego tak istotne jest, by jej tekst był prosty i nienarzucający.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Michał Sławecki i Maciej Sudewicz (twórcy projektu "Oko na ucho")

Data emisji: 24.09.2016

Godzina emisji: 12.15

pj/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Dereszowska: spóźniam się, ale jestem sumienna

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:30
- Na pierwszym roku szkoły teatralnej sporo osób pewnie myślało, że będę tą, która z uczelnią pożegna się najszybciej. Kompletnie nie mogłam się odnaleźć. Potem wzięłam się w garść i wyszło mi to na dobre - wspomina Anna Dereszowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden gest". Jak teatr otwiera się dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:03
23 września startuje Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. Kina, teatry i muzea przystosowane zostaną dla osób niepełnosprawnych. W stołecznym Teatrze Nowym odbędzie się zaś premiera spektaklu Wojciecha Zamilskiego "Jeden gest".
rozwiń zwiń