"Jeden gest". Jak teatr otwiera się dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:03
23 września startuje Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. Kina, teatry i muzea przystosowane zostaną dla osób niepełnosprawnych. W stołecznym Teatrze Nowym odbędzie się zaś premiera spektaklu Wojciecha Zamilskiego "Jeden gest".
Audio
  • Sztuka i kultura dostępne dla wszystkich - rozmowy z Robertem Więckowskim i Wojciechem Ziemilskim (W to mi graj/Czwórka)
Jak w wydarzeniach kulturalnych uczestniczyć mogą m.in. osoby niesłyszące? O tym rozmawialiśmy w Czwórce.
Jak w wydarzeniach kulturalnych uczestniczyć mogą m.in. osoby niesłyszące? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Foto: Pixabay.com/Public Domain/cjsinnott0

Zdaniem Roberta Więckowskiego z Fundacji Bez Barier osoby niewidome czy niesłyszące w kulturze pozbawione są ok. 90 proc. bodźców. - Jeśli w muzeach udostępnimy audiodeskrypcję, a w teatrach zaprowadzimy osoby niepełnosprawne na scenę, by mogły dotknąć scenografii, to jest całe niebo. Ludzie ci wychodzą po spektaklu i rzeczywiście mają wrażenie, że coś przeżyli, czegoś doświadczyli. Nie muszą sobie niczego "dowyobrażać" - mówił w rozmowie z Czwórką.

Właśnie z zainteresowania sposobami komunikacji m. in. z osobami niepełnosprawnymi powstał spektakl "Jeden gest", którego reżyserem jest Wojciech Ziemilski. W projekcie uczestniczą dwie osoby niesłyszące i dwie niedosłyszące. - Nie ma jednego języka migowego, jest ich multum, znacznie więcej niż krajów. Ich różnorodność i wielość to fascynujący temat - mówił gość Czwórki. W programie Michała Piwowarka opowiadał o spektaklu "Jeden gest", ale mówił także, jak osoby niesłyszące uczestniczą w kulturze i jak pogodzić ich potrzeby z możliwościami teatru gdzie głównym nośnikiem informacji jest słowo.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Wojciech Ziemilski (twórca teatralny, reżyser m.in. spektaklu "Jeden gest")

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 12.15

kd/jsz


Czytaj także

"Stalker", "Dogs Barking". Wydarzenia teatralne w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 15:47
Podczas letniego Przeglądu Teatru Ochoty zostaną zaprezentowane wybrane spektakle ochockiej sceny, m.in. sztuka "Stalker. Interpretacja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musical improwizowany. Jak się tworzy spektakl na bieżąco?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 17:31
Przygotowania do spektaklu teatralnego najczęściej trwają długie miesiące. A co by się stało, gdyby zrobić to wszystko na odwrót?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dereszowska: spóźniam się, ale jestem sumienna

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:30
- Na pierwszym roku szkoły teatralnej sporo osób pewnie myślało, że będę tą, która z uczelnią pożegna się najszybciej. Kompletnie nie mogłam się odnaleźć. Potem wzięłam się w garść i wyszło mi to na dobre - wspomina Anna Dereszowska.
rozwiń zwiń