Wytańczyć "Burzę". Co w programie 26. Festiwalu Szekspirowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 16:16
26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 6 sierpnia. W tym czasie do Gdańska przyjadą artyści i zespoły z Włoch, Danii, Kalifornii, Czech, Norwegii oraz z różnych części Polski.  
Teatr RADOST: Hamlet On The Road, reż Joanna Zdrada.
Teatr RADOST: "Hamlet On The Road", reż Joanna Zdrada.Foto: mat. prasowe/Festiwal Szekspirowski

Zamiast kropki - znak zapytania

Mottem tegorocznego wydarzenia jest hasło "Między niebem a sceną. Po burzy?" nawiązujące do książki "Między niebem a sceną" prof. Jerzego Limona, wieloletniego dyrektora festiwalu oraz do dzisiejszych czasów - pełnych burz politycznych, pandemicznych, klimatycznych i tych związanych z kondycją człowieka. - Na początku roku tytułowa "burza" odnosiła się do "Burz", które mamy w programie festiwalu i do pandemii, o której myśleliśmy, że właśnie się skończyła. A potem przyszła wojna i na plakacie zamiast kropki po burzy musieliśmy postawić znak zapytania – wyjaśnia rozmówczyni Michała Piwowarka.

Szekspir do tańca i do śpiewania

W tym roku uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć aż pięć inscenizacji szekspirowskiej "Burzy" trzy na scenie głównej i dwie na offowej. Przygotowały je zespoły m.in. z Włoch i z Rumunii. – Spektakl w reżyserii Alessandro Serry przyjeżdża do nas wprost z najważniejszego festiwalu teatralnego na świecie w Avignonie. Trzy dni po premierze będzie pokazany w Gdańsku. To dla nas duża nobilitacja – opowiada Agata Grenda. – W "Burzy" Glad Teater i HamletScenen z Danii wystąpi trzech fantastycznych, młodych tancerzy, a sam spektakl będzie opowieścią o marzeniach i przeznaczeniu. Podczas festiwalu odbędzie się finał konkursu o Złotego Yoricka, na najlepszą polską adaptację sztuk Szekspira oraz konkurs SzekspirOFF, w którym uczestniczą artyści i zespoły pozainstytucjonalne.


Glad Teater i HamletScenen: "Burza", chor.  Antonio Quiles Glad Teater i HamletScenen: "Burza", chor. Antonio Quiles

Zobacz także:

Teatr Szekspirowski od kulis

Gospodarzem festiwalu tradycyjnie będzie Teatr Szekspirowski. - To moje wyjątkowe miejsce – śmieje się dyrektorka sceny. – Mieścimy się w samym centrum miasta, a jednak trochę na uboczu. Nie mamy stałego zespołu, ale regularnie wystawiamy sztuki. Teraz "wystawiamy się" na Jarmarku Dominikańskim i zapraszamy na nasze stoisko. A w samym teatrze zapraszamy do nowo otwartej biblioteki, do której trafił księgozbiór prof. Limona.


27 lipca rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku 27 lipca rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
Posłuchaj
16:43 CZWÓRKA W to mi graj - szekspir 22.07.2022.mp3 O programie tegorocznej odsłony Festiwalu Szekspirowskiego rozmawiamy z Agatą Grendą, dyrektorką Teatru Szekspirowskiego (WTMG/Czwórka)

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Agata Grenda (dyrektorka Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku)

Data emisji: 22.07.2022

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

26. Festiwal Szekspirowski i konkurs dla początkujących reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 19:30
Przed nami 26. odsłona Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Przy okazji tego wydarzenia Gdański Teatr Szekspirowski ogłasza konkurs dla początkujących reżyserów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 17:50
Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
rozwiń zwiń