"Obrzędy" - gdzie kryją się wspomnienia o tych, którzy odeszli i zostawili po sobie pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 17:38
We Wrocławiu już niedługo premiera niezwykłego spektaklu "Obrzędy", inspirowanego dziadami - starosłowiańskim kultem zmarłych - i tradycyjnym japońskim teatrem No. - To, co będziemy proponować, jest trudne w odbiorze - mówi reżyser Krzysztof Boczkowski. - Zarówno w grze aktorskiej, jak i warstwie muzycznej czy interpretacji tekstu mamy do czynienia z czymś, co nie jest proste i musimy pomóc widzowi.
Obrzędy to spektakl inspirowany starosłowiańskimi obrzędami kultu zmarłych Dziady
"Obrzędy" to spektakl inspirowany starosłowiańskimi obrzędami kultu zmarłych DziadyFoto: Screen/Facebook Teatr Nowy Świat

Spektakl "Obrzędy", jak czytamy, to "historia teatralna o Podróżnikach Obrzędów. Przypominania zapomnianego istnienia ziemskiego i synchronizacja głodnych Duchów oraz nasycanie ich przed podróżą w kolejne poziomy zaświatów". Przedstawienie powstało we współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Teatr Nowy Świat oraz Eklektik Art, gdzie będzie wystawiane.


Zdarzenie performatywne

- Wit Szostak napisał coś wyjątkowego. Tekst, który składa się tylko z didaskaliów, zapisów obrazów, którymi posłużą się aktorzy. My bardziej myślimy o zdarzeniu teatralnym, poniekąd performatywnym - mówi reżyser. - Zdarzenie bez słów i uniwersalne. Nie możemy też myśleć, że mamy do czynienia z postaciami. Tutaj bohaterami są rzeczowe obrzędy, czyli to, co się dzieje w naszym życiu codziennym: jakimi się obrzędami otaczamy, z jakich obrzędów składa się życie. Bardzo prozaicznych, prostych i zwykłych, ale na które Wit Szostak zwrócił uwagę i stworzył konstrukcję wydarzenia.


Dziady we Wrocławiu

Jak podkreśla gość Czwórki, tekst jest pojemny, szeroki i wieloprzestrzeniowy, a jego reżyseria jest próbą przedstawienia własnej jego interpretacji. - Wybrałem historię pamięci, którą odnajdujemy w obrzędach, stąd pojawiają się zjawy. Temat dziadów interesował mnie od dawna - tłumaczy twórca spektaklu. - Jest to nasze pierwotne święto. Troszeczkę zaanektowane przez przestrzeń religijną, a szkoda, bo było to święto pogańskie i było to święto ludowe, w którym wspominano przodków, z których się wywodzimy.


Źr. Facebook/Teatr Nowy Świat


Rytualność pokoleń

Spektakl idealnie wpisuje się w przestrzeń Eklektik Art. Scenografia i kostiumy nawiązują do lat 30. i 40. XX wieku. - Po pewnej rytualności, która wynika z tego tekstu, wyobraziłam sobie, że jest to określony okres XX wieku. Rytualność jest charakterystyczna dla każdego domu, dla każdego kraju i narodu - mówi Monika Tatiana Idzikowska, projektantka scenografii i kostiumów. - Wszyscy mamy pewien charakterystyczny typ zachowań, który zależy też od religii. Wszystko, co jest w tekście, dało mi podstawy, żeby nawiązać do tamtego okresu.

Premiera spektaklu "Obrzędy" odbędzie się 3 listopada w Eklektik Art.


Posłuchaj
17:30 Czwórka/W to mi graj - spektakl "obrzędy" 28.10.2022.mp3 W audycji rozmawiamy o spektaklu "Obrzędy" (W to mi graj/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Krzysztof Boczkowski (reżyser), Monika Tatiana Idzikowska (scenografia, kostiumy) 

Data emisji: 28.10.2022

Godzina emisji: 14.17

aw/kor

Czytaj także

Rob Wasiewicz: w teatrze dzielę się bliskością

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 11:30
- Nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czym dla mnie jest aktorstwo. Ale nie przez brak słów, tylko przez ich nadmiar. A jeśli kiedyś się dowiem, to zrobię wszystko, żeby znów o tym zapomnieć - mówi Rob Wasiewicz. Aktora możemy oglądać w Teatrze Studio w Warszawie - m.in. w spektaklach "Przemiany" i "Bowie w Warszawie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamila Baar: teatr jest dla mnie miejscem ukochanym

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 18:20
Kamilę Baar zobaczymy już niedługo w sztuce "Judasz" na podstawie książki Amosa Oza. - Jest to wielka metafora i alegoria współczesności, jeśli chodzi o politykę, uczucia, relacje, pacyfizm i wojnę - mówi aktorka w Czwórce. - Przede wszystkim, jak sam tytuł wskazuje, jest to nowa odsłona i perspektywa osoby Judasza.
rozwiń zwiń