Emocje i ruch. Taniec współczesny opuszcza niszę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 17:38
Ruszyła kolejna, piętnasta już edycja festiwalu Ciało/Umysł, który od ponad 20 lat nie tylko wspiera śmiałe propozycje artystyczne, ale także prezentuje zupełnie nowe trendy w choreografii.
Audio
  • Co zaskakującego zobaczymy na festiwalu Ciało/Umysł 2016? (W to mi graj/Czwórka)
Fragment plakatu festiwalu CiałoUmysł 2016
Fragment plakatu festiwalu Ciało/Umysł 2016Foto: materiały prasowe/www.cialoumysl.pl

W tym roku festiwalu Ciało/Umysł to dziewięć spektakli, w tym dwie premiery, a także otwarty maraton tańca Go! Go! Dance!. O programie tego wydarzenia opowiadały w Czwórce tancerka i choreografka Kaja Kołodziejczyk oraz dyrektorka festiwalu Edyta Kozak, z którymi rozmawialiśmy także o niszowości tańca współczesnego. - Środowisko edukacji tanecznej rośnie, co wiąże się z edukacją publiczności i to za sprawą takich festiwali jak Ciało/Umysł - przekonywała Kaja Kołodziejczyk. - Nie zgadam się na niszowość tańca. Według mnie chodzi przede wszystkim o brak środków finansowych i odpowiedniej przestrzeni dedykowanej tej dziedzinie sztuki - mówiła Edyta Kozak.

A na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę w programie festiwalu i jakie jest jego motto? - Zawiera się ono nie tylko w pytaniu "dokąd podążamy", ale także odzwierciedlone jest w festiwalowym plakacie - zdradzały zaproszone przez Czwórkę choreografki. W audycji mówiły też o nietuzinkowej produkcji Kai Kołodziejczyk z muzyką Andrzeja Krzanowksiego, a także o spektaklu "Sideways Rain", który otworzył tegoroczny Ciało/Umysł.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania najnowszego wydania audycji "W to mi graj". 

***

Tytuł audycji: "W to mi graj"

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Justyna Tylczyńska

Gość: Kaja Kołodziejczyk, Edyta Kozak

Data emisji: 1.10.2016

Godzina emisji: 12.08

jsz/gs

  


  

Czytaj także

Pantomima. Trudna sztuka świadomego milczenia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 15:04
- Każdy z nas ma w sobie coś z mima - przekonuje w Czwórce Bartłomiej Ostapczuk. - Żeby jednak przekazać innym konkretne treści, sami musimy nauczyć się własnej mowy ciała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musical improwizowany. Jak się tworzy spektakl na bieżąco?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 17:31
Przygotowania do spektaklu teatralnego najczęściej trwają długie miesiące. A co by się stało, gdyby zrobić to wszystko na odwrót?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gest, ciało, głos". Życie jako performance

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 12:15
Teatr jest dziedziną sztuki, która może być bardzo blisko ważnych problemów społecznych. Z tego założenia wychodzą twórcy LTS-u, czyli Laboratorium Teatralno-Społecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeden gest". Jak teatr otwiera się dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:03
23 września startuje Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. Kina, teatry i muzea przystosowane zostaną dla osób niepełnosprawnych. W stołecznym Teatrze Nowym odbędzie się zaś premiera spektaklu Wojciecha Zamilskiego "Jeden gest".
rozwiń zwiń