Musical improwizowany. Jak się tworzy spektakl na bieżąco?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 17:31
Przygotowania do spektaklu teatralnego najczęściej trwają długie miesiące. A co by się stało, gdyby zrobić to wszystko na odwrót?
Audio
  • Katarzyna Kołeczek i Joanna Kucharczyk opowiadają o projekcie "Musical improwizowany" (W to mi graj/Czwórka)
  • Teatr Muzyczny w Poznaniu. Mateusz Frąckowiak o próbach do musicalu "Zakonnica w przebraniu” (w to mi graj/Czwórka)
  • Nie tylko "Upiór w Operze" i "Koty". Mniej znane musicale też bywają wyjątkowe - mówi aktor Karol Nowiński (W to mi graj/Czwórka)
  • Michał Meyer, aktor opowiada o aktorstwie, teatralnych scenach i pracą na planach filmowych (W to mi graj/Czwórka)
jak przygotować spektakl teatralny na poczekaniu - o tym w audycji W to mi graj.
jak przygotować spektakl teatralny na "poczekaniu" - o tym w audycji "W to mi graj".Foto: Pixabay.com/Public Domain

Okazuje się, że nie potrzeba gigantycznych nakładów, by stworzyć teatralną sztukę. Udowadniają to uczestniczki cyklicznego projektu "Musical improwizowany", w którym spektakle powstają na bieżąco. - Improwizatorzy muszą się nieźle postarać, wyjść ze swojej "strefy komfortu". Do tego namawiamy także publiczność przed spektaklami. Chodzi o to, by nasze poczucie humoru gdzieś "spotkało się" po drodze - mówiły w Czwórce Joanna Kucharczyk i Katarzyna Kołeczek. - To ważne, by być z widzami na jednej płaszczyźnie i by oni traktowali nas nie jako "ludzi występujących", ale jako część ich samych - dodały. Tłumaczyły także, jak zaczynał powstawać projekt i jak dziś "od kulis" powstają spektakle improwizowane, a także, co jeszcze będzie można zobaczyć w ramach tego cyklu.

W programie rozmawialiśmy z przedstawicielami Teatru Muzycznego w Poznaniu, gdzie po castingu do musicalu "Zakonnica w przebraniu" trwają próby do jego październikowej premiery. Opowiedzieliśmy także o Krakowskim Teatrze Scena STU, a także spektaklach, które można zobaczyć na jego scenie. Gościem Michała Piwowarka był aktor Michał Meyer, który gra obecnie w czterech spektaklach, m.in. "Hamlecie" i tryptyku "Wędrowanie" Wyspiańskiego. 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Przygotowała: Dominika Klimek, Justyna Tylczyńska

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 13.15

kd

Czytaj także

Lalkarstwo - trud pociągania za sznurki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 10:41
- W każdej postaci, którą odgrywamy, odnajdujemy cząstkę siebie i dajemy jej cząstkę siebie - mówi Alicja Pietruszka, aktorka lalkarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stalker", "Dogs Barking". Wydarzenia teatralne w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 15:47
Podczas letniego Przeglądu Teatru Ochoty zostaną zaprezentowane wybrane spektakle ochockiej sceny, m.in. sztuka "Stalker. Interpretacja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Kwaśny: żeby dobrze grać, trzeba zaistnieć w swojej głowie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 11:40
- Każdy młody artysta powinien być uparty w dążeniu do celu, jeśli to, co robi jest jego prawdziwą pasją - przekonuje aktor Marcin Kwaśny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Piejaś - jestem aktorem charakterystycznym

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 16:47
- Byłem aktorem od zawsze, już jako dziecko tak patrzyłem na świat. Ta droga nie jest dla mnie prosta i nigdy nie była, ale bardzo sobie cenię swój zawód - mówił Marcin Piejaś.
rozwiń zwiń