"Za chwilę wychodzę" - premiera monodramu Olgi Sawickiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 17:15
Na deskach Teatru Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie już niedługo niezwykła premiera. Olga Sawicka zaprezentuje swój pierwszy monodram "Za chwilę wychodzę", który powstał we współpracy z krakowskimi studentkami.
W audycji opowiadamy o najnowszych spektaklach teatralnych
W audycji opowiadamy o najnowszych spektaklach teatralnychFoto: shuterstock/Fer Gregory

Międzypokoleniowa współpraca

Spektakl powstał w międzypokoleniowym zespole twórczym. To spotkanie doświadczonej aktorki i wieloletniej pedagog Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Olgi Sawickiej ze studentkami Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - reżyserką Kaliną Jagodą Dębską i autorką tekstów Marią Gustowską.

- Proces twórczy rozpoczął się pod koniec sierpnia. Przyjeżdżałyśmy co miesiąc do Warszawy na kilka dni. Rozmawiałyśmy z Olgą, o czym ten tekst mógłby być, wymyślając bohaterkę, fabułę i szukając tematów - mówi Kalina Jagoda Dębska. - Szukałyśmy punktów wspólnych, jak i tych bardzo od nich odległych. Tak powstał ten spektakl. 


Niecodzienna kolaboracja

Prawdopodobnie jest to jedna z nielicznych tego typu kolaboracji pomiędzy krakowską i warszawską szkołą teatralną. Współpraca została nawiązana z inicjatywy aktorki. - Olga Sawicka usłyszała o mnie od swojej przyjaciółki Kasi Małachowskiej, która jest pedagogiem w Krakowie, a z którą miałam okazję współpracować. To ona nas połączyła i jest trochę matką chrzestną projektu - tłumaczy gość Czwórki. - Poczułyśmy z Olgą wspólną energię i tak zaczęła się nasza wspólna przygoda.

Na poziomie fabularnym w spektaklu mamy do czynienia z historią dojrzałej kobiety naukowca, która znajduje się na szczycie swojej kariery i otrzymuje nagrodę. - Jako punkt wyjścia mamy sytuację bankietową, podczas której nasza bohaterka zmaga się obawami, wątpliwościami i różnymi obiekcjami - opowiada Maria Gustowska. - W tym właśnie miejscu wszystko ją "łapie", a ona próbuje sobie z tym poradzić.  

Zobacz także:

"Za chwilę wychodzę" opowiada o tych wszystkich lękach i wątpliwościach, które pojawiają się, kiedy zostajemy sami. O pytaniach, które sobie zadajemy. I o scenariuszach, nawet tych najgłupszych, jakie snujemy w głowie, zastanawiając się, czy może warto by było to wszystko rzucić. - Projekt wynika z potrzeby, która wyszła od Olgi, podzielenia się na scenie jej odczuciami, przemyśleniami. Nie ma zbyt wielu kobiet w podobnym do niej wieku w przestrzeni kultury - dodaje Maria Gustowska. - Wciąż mało jest tekstów, filmów czy książek o tym, co się dzieje z takimi kobietami. Więc tym bardziej oddanie głosu Oldze przez nas w jakiś sposób wydaje się połączeniem energetycznym.


Twórcza wymiana

Rozmówczynie Michała Piwowarka podkreślają wagę współpracy z tak uznaną aktorką i pedagogiem jak Olga Sawicka. Jak przyznają, ważna jest dla nich także kwestia instytucjonalna. - Mamy do czynienia z panią prodziekan. W dalszym ciągu kobiet na istotnych stanowiskach w teatrach i szkołach aktorskich jest niewiele - zauważają. - Niezwykłe jest też, że mamy do czynienia z osobą, która ma "doświadczenie teatru" i bycia w środowisku, o którym my słyszałyśmy i uczyłyśmy się. Olga zna teatr od podszewki i ma ogromne doświadczenie. Dla nas ważne jest, żeby czerpać, słuchać, rozmawiać. Czasem mamy inne spojrzenia, ale też jest dużo przestrzeni wspólnych i możemy się od siebie uczyć.

Spektakl "Za chwilę wychodzę" będzie miał premierę w walentynki 14 lutego w Teatrze Collegium Nobilium. 

Posłuchaj
20:39 Czwórka/ W to mi graj "Za chwilę wychodzę" 10.02.2023.mp3 W audycji mówimy o monodramie Olgi Sawickiej "Za chwilę wychodzę" (W to mi graj/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Kalina Jagoda Dębska (reżyserka), Maria Gustowska (dramaturg)

Data emisji: 10.02.2023

Godzina emisji: 14.16

aw

Czytaj także

Musical "1989". Historia Polski rapem pisana

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 18:10
A gdyby tak najnowszą historię Polski opowiedzieć na hip-hopowych bitach? Takie zadanie postawili sobie twórcy musicalu "1989" i stworzyli widowisko, do którego muzykę skomponował Andrzej Mikosz "Webber" znany m.in z wieloletniej współpracy z raperem Łoną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wyspa Jadłonomia". Filozofia roślinnego gotowania w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 18:30
"Wyspa Jadłonomia" w warszawskim Teatrze Studio to kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany "Jadłonomią" - cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek.
rozwiń zwiń