Poradnik maturzysty. "Antygona" Sofoklesa jak "Wściekłe psy" Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 10:51
W tragedii greckiej dominuje determinizm, czyli przekonanie, że nasze losy zostały ustalone z góry. Co prawda bohaterowie mają wolną wolę, ale wolną wolę ma także mysz, na którą ktoś zastawił pułapkę.
Audio
  • "Antygona" jako przykład tragedii greckiej. Jak czytać Sofoklesa? (Sobotologia/Czwórka)
Ateny nocą (zdj. ilustracyjne)
Ateny nocą (zdj. ilustracyjne)Foto: Viacheslav Lopatin/Shutterstock.com

Sofoklesowi głównie zależało na przedstawieniu podejścia do tematów władzy i religijności. Do pokazania, co się dzieje, kiedy człowiek staje przed konfliktem dwóch równorzędnych racji Kamil Kromski

Sztuka wyboru równorzędnych racji

W takiej sytuacji znalazła się Antygona, bohaterka utworu Sofoklesa. - Antygona była nieświadoma tego, że pochowanie brata jest wypełnieniem woli bogów. Nie tylko w sensie zachowania ustalonych przez nich praw, lecz także ostatecznym wypełnieniem klątwy, którą nałożyli oni na cały ród Lapdakidów - tłumaczy Kamil Kromski, nauczyciel i bloger.

Z powodu narzuconych z zewnątrz okoliczności bohaterowie nieuchronnie zmierzają do katastrofy. Pojawia się konflikt tragiczny, ponieważ obie strony mają rację - Kreon stoi na straży państwa, Antygona wypełnia prawo boskie. - Musi ona wybrać pomiędzy nakazem religijnym a posłuszeństwem wobec władcy - przypomina rozmówca Agaty Nowotnik.

Zobacz także
Makbet Globe Theatre pap 1200.jpg
Poradnik maturzysty. "Makbet" lepszy niż Freddy Krueger

Bądź asertywny jak Antygona

Sofokles chciał pokazać zawiłości ludzkiego tragizmu życiowego, opierając się na historii z greckiej mitologii. Rozszerzył ją i pogłębił portret psychologiczny postaci. - Antygona ma złożoną osobowość. Z jednej strony żałuje utraconej młodości, z drugiej jest przekonana o słuszności swojej decyzji. Ma silny charakter i jest asertywna - ocenia polonista z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku. 

Grecka tragedia we współczesnym kinie

Posłuchaj
quentin tarantino 1200.jpg
Quentin Tarantino recenzuje w sieci stare filmy

Z tragedią grecką powinien zapoznać się każdy, kto myśli o pisaniu historii, a szczególnie osoby interesujące się scenopisarstwem. - "Antygona" opiera się na strukturze greckiego dramatu, którą w "Poetyce" opisał Arystoteles. "Poetyka" zaś do dziś stanowi podstawę konstrukcji dramatu zachodniego - wyjaśnia Kromski. - Tragedia grecka musiała spełniać zasadę trzech jedności: miejsca, czasu i akcji i prowadzić do najważniejszego momentu dramatu, czyli katharsis.

Charakterystyczne dla antycznej tragedii jedność oraz spójność fabularnego kręgosłupa wykorzystują także filmowcy. Jest wśród nich Quentin Tarantino, który wykładnię greckiej tragedii przedstawił w swoim głośnym debiucie - filmie "Wściekłe psy" z 1992 roku.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 30.05.2020

Godzina emisji: 10.15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matura 2020. "Edelman mówi nam, jak ginąć i jak żyć"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 12:00
"Zdążyć przed Panem Bogiem" to najbardziej znany polski reportaż. Mistrzowsko napisany przez królową polskiego reportażu, Hannę Krall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata". Co tak naprawdę wydarzyło się w Moskwie?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 06:50
W "Poradniku maturzysty" zajęliśmy się interpretacją dzieła rosyjskiego twórcy Michaiła Bułhakowa. Jednej z najważniejszych dzieł światowej literatury XX wieku. Przyjrzyjmy się bliżej sylwetkom niezwykłych bohaterów powieści.
rozwiń zwiń